Близки до властта фирми са взели и други апетитни земи по схемата “Дюнигейт”

Екип на Биволъ

Capture_decran_2013-01-03_a_01.54.20

Изваждане на земи от горския фонд, продажба на занижена цена на подставени лица и препродажба на много по-висока цена на приближен на властта инвеститор – тази схема на управляващите, разкрита най-напред с дюните в Несебър се повтаря и в други сделки с апетитни земи по морето, установи проверка на Биволъ.

Примерът, който следва е документиран, но е налична информация, че министерството вече е подписало за още няколко апетитни морски парцела продадени по същата схема.

На 19.11.2010 г. Министерството на Земеделието продава терен от 8902 кв/м. на фирмата “Крим 2002” за 316 666,67 лв. или 35 лв на кв/м.

Capture_decran_2013-01-03_a_01.16.59

На 20.09.2011 Крим 2002 продава същия терен на инвеститора “Форт Нокс” ООД за 900 000 лв. или близо три пъти по-скъпо от цената на закупуване от държавата.

Инвеститорът може да потрива доволно ръце, защото реалната пазарна цена в района е около 240 лв/кв.

Така всички по веригата са удовлетворени за сметка на държавния и общинския интерес. Вероятно ще бъде удовлетворена и службата БОРКОР, която вече може да опише подробно тази схема и да изготви стратегии за противодействие. Не е ясно обаче кой ще потърси сметка на тези държавни служители, които са ощетили обществото с милиони, тъй като до момента прокуратурата е големият липсващ в скандала “Дюнигейт”.

Capture_decran_2013-01-03_a_01.54.42

На въпросния терен (в червеното каре на заглавната снимка) има красива гора с дълготрайни и вечнозелени дървета, която скоро ще се превърне в общежития от социалистически тип, каквито “Форт Нокс” вече са настроили на много места по Черноморието (виж следващата снимка).

Capture_decran_2013-01-03_a_01.54.04

“Форт Нокс” е голяма българо-украинска строителна фирма, която е специално обгрижвана от бившия регионален министър, а сега президент Росен Плевнелиев.

На 29.01.2010 той лично прави първа копка на бизнес центъра “Капитал форт” на входа на София – бул. “Цариградско шосе” откъм Пловдив и хвали проекта.

Инвеститор в сградата е “Форт Нокс”, а консултант е “Линднер Иммобилиен Мениджмънт”, оглавявана от Росен Плевнелиев преди да стане министър.

Скандалът с тези сделки има два плана. От една страна се унищожават последните красиви кътчета – гори по морето, а както се вижда – посяга се дори на защитени зони като дюните. От друга страна преките сделки на министерството без търг и на силно занижени цени са очевидно обществено неизгодни, ощетяват сериозно държавия бюджет и попадат под хипотезата на член 220 от Наказателния кодекс: от една до шест години лишаване от свобода или от три до десет години при особено тежки случаи.

Оживлението на институциите след разкритията на Биволъ и съсредоточаването върху случая с дюните, за който е създадена специална междуведомствена комисия, всъщност целят да прикрият схемата, от която ще изникнат още скандални сделки. Тяхното разкриване е въпрос на време с методите на разследващата журналистика.

След като скандалът “Дюнигейт” стана факт, ведомството на Мирослав Найденов дължи на обществеността и на медиите пълния списък на преките продажби без търг на земи отчуждени от горския фонд за последните три години.

Този списък би трябвало да бъде проверен подробно и от прокуратурата, която засега спи зимен сън в очакване на встъпването в длъжност на новия главен прокурор, който е известен като специалист по симулативни имотни сделки.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

This post is also available in: EnglishRussianFrench

Вижте също / Read Also