Записи от разпити разкриват сделки с престъпна групировка

Записи: Колаборирал ли е Иван Гешев с ОПГ по “Недосегаемите”?

В съдебна зала е четено СРС, в което Недосегаемите се договарят да платят на прокурори 50000 евро
Екип на Биволъ

Две банди за източване на ДДС кръстени от Цветан Цветанов с гръмките имена Недосегаемите 1 и 2 са разбити от МВР и НАП през 2010 и 2011 г. Работата по досъдебните производства започва още през септември 2009 г. по засечени банкови транзакции през Уникредит Булбанк над 800 000 лв, за които са възникнали съмнения за мащабно пране на пари. Разследващите успяват да докажат, че те действително са успели да източат от бюджета стотици милиони от ДДС, чрез десетки кухи фирми регистрирани на малоимотни лица, наркомани и др. рискови групи. Разследванията водят до повдигане на обвинения и привличане на участниците като действащи в условия на ОПГ /Организирана престъпна група/.

Прокурор или Адвокат?

След проведени успешни реализации и събиране на огромен обем доказателства за осъществена престъпна дейност, неочаквано по досъдебното производство на Недосегаемите 1 прокурорите са подменени с нови.Те са от РП Пловдив и РП София – това са Любка Кръстева /сега в Апелативна прокуратура София/ и Иван Гешев /сегашен зам.Главен прокурор и единствен кандидат за този пост/. Тогава Прокурор от РП София Иван Гешев е бил специално командирован за това дело  в Софийста градска прокуратура. Подмяната е станала по напълно неясни критерии, въпреки, че предишните прокурори Юлия Христова и Явор Димитрове са свършили перфектна работа до момента. Без никакво обяснение точно преди приключването на процеса титулярите са отстранени от работа и на тяхно място идва Гешев. От групата са задържани с постоянна мярка от съда 6 лица и са запорирани в банката сметки за около един милион лева. С идването си Гешев изисква продължаване на разпитите на арестуваните, въпреки, че те са били разпитвани преди това над 10 пъти и са направили пълни изявления, включително и в присъствието на съдия от СГП. По време на новите разпити, поискани от Иван Гешев, Ръководителят на ОПГ-то – Владко Димитров започва да води буквално “пазарлъци” с прокурорите за сключване на споразумение. В крайна сметка са постигнати споразумения между Гешев и престъпната банда за изключително ниски и дори символични присъди. Договорки се правят и за изменение на мерките за неотклонение от “задържане под стража” в “домашен арест”. Как протича този “срамен” пазарлък с  шефова на ОПГ  и адвоката му може да се чуе в четири записа, с които Биволъ се сдоби и провери тяхната автентичност. Записите са правени с мобилен телефон в кабинета на прокурор Иван Гешев в края на месец март 2011 г. 

Записите са с лошо качество, поради странични шумове, поради което се наложи да бъдат допълнително изчистени. Въпреки това от тях става достатъчно ясно, че прокурорът Иван Гешев няма никакви скрупули да “завоалира” обвинения по членове от НК за тежка икономическа престъпност, да наглася показания и да “опрасква” текущи разследвания, за да услужи на обвиняемия “Владко”. Владко дори поставя условия за скромна присъда и освобождаване от отговорност на приятелката му Камелия. И в крайна сметка ги получава. Интересът на престъпниците е удовлетворен, за разлика от интересите на държавата и обществото. 

От анализите на аудиозаписите по-конкретно се чува, че Гешев извършва следното:

  • Договаря се за споразумение не със защитата на обвиняемия, а директно с един от тях (въпросния Владко Димитров), в противоречие на Чл. 381 ал. 1 от НПК;
  • Договаря се със защитата на единия обвиняем за споразумение с трети лица по досъдебното производство, но в тяхно отсъствие;
  • Заявява по недопустим начин за държавен обвинител, че “не вижда данни за данъчни престъпления” и по този начин обезсмисля работатата на предходните си колеги и то в присъствието на основния обвиняем и неговия адвокат;
  • Като прокурор се моли на привлечени лица и защитата им да внесат молби за споразумение;
  • Изключва от обхвата на обвинението икономическите престъпления и прането на пари, и въобще не отваря дума за възстановяване на щетите, въпреки изричната разпоредба на чл. 381 ал.3 от НПК, който поставя като изрично и задължително условие за сключване на споразумение възстановяването на причинените щети;
  • Освен, че стеснява силно конкретното обвинение, но иска да присъедини и други разследвания към споразумението, с което напълно да изчисти обвиняемия, към когото се обръща “на ти”;
  • Осуетява наказателно преследване срещу Камелия Господинова, която е близка приятелка на Владко;

Изброените действия не само повдигат съмнения за правната култура и интегритета на прокурора, който на моменти се държи като …. адвокат на обвиняемите! Разговорите, маскирани като допълнителни разпити, разкриват позорния и срамен угоднически тон на представителите на прокуратурата и конкретно на наблюдаващите делото прокурори – Гешев и Кръстева, за които има всички основания да бъде повдигнато обвинение по чл. 288 от НК, а именно “Престъпление срещу правосъдието”- “Орган на властта, който пропусне да изпълни своевременно длъжностите, които му налага службата относно наказателно преследване, или по друг начин осуети такова преследване с цел да избави другиго от наказание, което му се следва по закон, се наказва с лишаване от свобода от една до шест години и с лишаване от правото по чл. 37, ал. 1, точка 6.

Запис 1

Прок. Гешев: Ся (така), колега, вие сте ми пуснали една молба получих, че… за разговори за споразумение.

Адвоката: Да.

Прок. Гешев: На мен защото ми е.., ъъ който не знам до кога ще стои пред нас този въпрос, сега в момента е правим ъъ… да конкретизираме в някаква степен обвинение.

Адвоката: Добре…

Прок. Гешев: И… <не се разбира>

Адвоката: Не, аз нали в молбата съм написал.

Прок. Кръстева: Няма проблем, няма проблем,

Прок. Гешев – Така, така, ‘начи това пак е в някакво окончателно споразумение, както вие кажете. Са, въпроса ми е следния само.

Прок. Кръстева: <не се разбира>

Прок. Гешев: Така… сега значи т‘ва.. мисля, че трябва да е окончателно обвинението, което трябва да прецизираме по-нататъка, но ще видиме… това … горе-долу това би трябвало да е оконачетелното обвиние.

Аквоката: – Така.

Прок. Гешев: – Дали ще обхванем целият период който извършено, дали няма да обхване, това вече е въпрос на решение по делото.

Следва неразбираем разговор, шум и кикотене.

Запис 2

Прок. Гешев: Така, въпроса ми е следния, евентуално няма нужда да отговорите, да ми кажете, споменахте, че има нагласа в останалите…

Адвоката: Обвиняеми да сключат споразумения.

Прок. Гешев: Ако имате възможност, предполагам, че ся в момента няма да може да ми отговорите за конкретни неща…

Адвоката: Не, можем да ви кажем, за всички можем да ви кажем.

Прок. Гешев: без Камелия и без Стоян.

Адвоката: без Камелия… значи с всички останали са водени разговори. Да, има значи двама човека, с отделно състояние е единият разговор, от които… останалите всичките са нали за условна присъда, ще съдействаме…

На Владко…

Прок. Кръстева: Значи обвиненията са на всички са за ОПГ от два пункта, На тебе ти е ясно, че ръководиш, на останалите са принципно същите за всеки един от тях.

Прок. Гешев: На тебе ти е за ръководител на групата, на останалите за участие.

Прок. Кръстева: Да..

Прок. Гешев: Така въпросът ми, който седи пред мен е…. Чакай малко… Дай за малко…

Адвоката: Камелия, без обвинения, на Владко – година и половина ефективно, на останалите условни присъди…

Прок. Гешев: Така, колега, може ли…

Адвоката: Владко, нали така?

Владко: не знам дали е… това дето го коментираме, през различните периоди голяма част от тези хора не съм ги познавал. Не че нещо искам да им помогна…

Прок. Гешев: Така, това е така.

Шум, не се разбира.

Прок. Кръстева: Няма никакъв проблем. По това обвинение, което имаш да дадеш обяснения и да кажеш, ти така или иначе веднъж си казал, примерно, че не си съгласен и не признаваш, че еди кой си е участвал в еди какво…

Прок. Гешев: За този период, за който не си съгласен

Прок. Кръстева: Мога, мога, надявам се, че Иван няма нищо против, ние ще говорим с него. Но примерно, ако ти дадеш такива обяснения, и ни помогнеш на нас да кажеме, да речем…. може и да коригираме нали… Примерно за еди кой си период еди кои си и примерно за теб да остане баланса. Сега обаче, за да го има като доказателство по делото, освен другите, вие знаете, че има и други свидетели, анонимни и неанонимни и така нататъка е хубаво и ти да го дадеш. Нали, Готова съм да обсъдим и това, че като окончателно обвинение, че не през целият период са участвали всички.

Прок. Гешев: Така, колега, само да ви кажа нещо. Според мен, значи, това е моя колежка там горе, аз не приемам година и шест месеца ефективно… така, както за вас предполагам не е приемливо първоначалните разговори, които са водени за и принуден да приеме 4 години ефективно…

Шум, не се разбира,

Адвоката: Не е говорено…

Владко Димитров (вляво). Снимка – личен профил във Facebook.

Прок. Гешев: няма значение, така, няма значение.

Владко: чисто и просто в ареста ми казаха, тъй като значи 80% от минималното се равнява 4 години, аз не мога по малко да искам, кога ще бъде ти си го решаваш..

Прок. Гешев: Добре, значи, това са двете позиции, въпроса е, молбата ми е следната… сега ще направим предварителното, ама помогнете и вие…

Адвоката: …помогнете и вие, сега ние правим всичко възможно…и правим, нали, и правим и невъзможното… това е…

Прок. Гешев: Ако можете да депозирате, това, дали ще е обща или отдена, с тези, които искат да сключат споразумения… По същият начин, молбата ми към вас, ако имат такова желание, дали ще е обща, дали ще е отделна на всичките да пуснат молба, това проблем ли ще е? Не, не е задължително по принцип, но по принцип, това проблем ли ще е?

Запис 3

Адвоката: да де, ама това ще стане, след като ми кажете вие за какво става въпрос…

Прок. Гешев: Това е ясно.

Адвоката: За преговорите, там принципно сме се разбрали…

Прок. Гешев: Отдавна сме се разбрали по този въпрос. Но искам само да разбера, успяхме ли да уточним позициите си за Владко, все пак някакви разговори с другите трябва да се водят от някой… А пък техните защитници… а ако вие…

Прок. Кръстева: да не окаже, че като дойдат и…

Адвоката: не, не , нали ме пишете, че съм честен…

Прок. Гешев се кикоти.

Прок. Кръстева: Добре, това трябва да го конституираме.

Запис 4

Прок. Кръстева: Що не го видяхме такова обвинение.

Адвоката: Не, не , не там е 321, във връзка с 255…

Прок. Кръстева: Връзка такава няма, такава връзка няма.

Адвоката: Не, не, така пише, моля ви се, аз гледам…

Прок. Кръстева: То може да е било, но такава връзка няма, значи, в алинея трета не е посочено 255 и каквото и да е.

Прок. Гешев: Значи , колега вижте сега, ставаше въпрос… наш колега даде следната теория – ОПГ-то е самостоятелно престъпление, което е различно от данъчно престъпление. Тази връзка, която е направил колегата при първоначалното разследване…

Адвоката: Чакайте малко, сега само за ОПГ ли говорим?

Прок. Кръстева: ДА! Ама то и да има връзка и да няма с данъчно престъпление…

Прок. Гешев: Е отделно нещо

Прок. Кръстева:… си е нещо съвсем отделно. Вие нямате такова обвинение към момента.

Адвоката: Аа, към момента няма.

Прок. Кръстева: Нямате! Нали няма? Има ли изобщо за данъчно престъпление обвинение?

Следователя: Ами, това е за което е привлечен първоначално беше…

Адвоката: Има.

Прок. Кръстева: По 255?

Следователя: Но то си е останало само по това… По това дело си е. Така или иначе то в момента е по това…

Прок. Гешев: Значи, това не е прецизно, колегата е сгрешил…(Димитров, който е…)

Адвоката: Гледам какво е написано, миналият път пак го говорихме това нещо…

Следователя: Значи може да има 50 привличания, по различни текстове, въпроса е по кой от тия има обвинение.

Прок. Кръстева: Има по 253. Така. 321 са сложили във връзка с 255 и 253. Категорично не е прецизно.

Адвоката: Така, сега ще го прецизираме и какво правим за ОПГ, а във връзка с другите какво правим?

Прок. Гешев: Няма други обвинения за данъчни престъпления. Значи, вижте, това е ОПГ за данъчни престъпления. Но то не е за данъчни престъпления. Аз не виждам данъчни престъпления по делото! Ако искате мога да ви повдигна някакво (Гешев се кикоти), аз не виждам данъчно престъпление по делото! Сега, ако желаете мога да ви повдигна. Лично аз не виждам данъчно престъпление по делото!

Адвоката: Хубаво, айде да го помисля и аз, дайте да го прецизираме. Ще помислим.

Прок. Кръстева: Значи, задаваме го така, не е прецизна квалификацията по 321, каквато е била някога.

Прок. Гешев: Това е било първоначалното привличане и колегата не е знаел, че не трябва да прави връзка по никакъв начин с 255…

Прок. Кръстева: Защо? Значи, по това обвинение аз съм записала…

Не се разбира.

Прок. Гешев: Освен всичко друго има и една алинея, по която не е задължително да се конкретизира ОПГ-то за какво точно престъпление е. Примерно, може да е за грабежи, кражби, изнудвания… Затова изключвам 253… и 199.

Шум, не се разбира.

Адвоката: Ама нали така, нали така…

Шум, не се разбира.

Прок. Кръстева: Той има и други дела. Владко се появява по много дела…

Прок. Гешев: Аз не мога да ви кажа дали има данъчни престъпления, ако е имал такива. Аз от къде да знам.

Адвоката: Дам, за ОПГ-то само.

Прок. Гешев: Разбирате ли, значи, ако ми кажете къде са ви делата, за да ги вземем и да ги присъединим към това дело, и за кои става въпрос неща

Адвоката: Чудесно!

Прок. Кръстева: При мен има едно дело, но няма да го присъединяваме, нали.

Прок. Гешев: То е срещу неизвестен извършител, доколкото знам…

Прок. Кръстева: Владко си знае, къде се появява като…

Прок. Гешев: Има едно дело, дето е при колежката, ама кажете ми да знам, къде утре може да излезе нещо…

Следователя: Запознат ли е с правата си.

Адвоката: Запознат е, от толкова време е…

Следователя: Разбира ли обвинението?

Адвоката: Да.

Прок. Гешев: Искам да ви кажа, това, което е коректното, Никой от нас не цели да направи някакво споразумение и после да го заключим за някакво данъчно, или да му повдига някакво такова обвинение. Значи тази малка… честно да ви кажа, ако я имате няма основания, предвид ситуацията, обаче не е актуално, да кажем по този начин! Сега, ние искаме да приключим тази сага и ще я приключим спрямо него с това нещо, което аз оправям на (не се разбира)

Прок. Кръстева: А, САМО БЕЗ МЕН! Значи, или си приключва престъплението, или…

Прок. Гешев: Не, в смисъл такъв, че не ми е известно за някакви обвинения за данъчни престъпления по това дело, за да може да му се търси отговорност… по това дело не виждам. Както и да е.

Прок. Кръстева: Обвинения за данъчно престъпление тука няма.

Адвоката: Не се разбира…, казвам примерно, долу горе да стане ясно къде се появява, като свидетел казвам примерно, нали, долу горе, да стане ясно…

Прок. Кръстева: Сега, това което преди малко казаха, че той уточни някои неща, те ще бъдат в посока, нали няма никакъв проблем и съм готова да поема това, като наш ангажимент, той да каже примерно 2000 година еди кой си не го познавах, не знаех… По другите дела нали знаете, че трябва да почне разследване? Нали не си мислите, че като съм направила споразумение с Владко по това дело, по онова дето ми е от 2007 ще кажа няма да го закачам?

Не се разбира. Гешев говори бързо.

Адвоката; Няма да даваме обяснения.

Следователя: няма да давате обяснения, така ли? Поддържате ли заявеното от вас до момента?

не се разбира

Владко: Поддържам, да, поддържам.

Адвоката: не се разбира

Прок. Кръстева: АААА , това нещо значи…. (не се разбира)… дали той ще има обвинение някъде другаде. Сега аз ви казвам, че в момента, в който при мене случайно дойде и се появи името на Владко, какво искате да кажете, че няма да работя? Това са си съвсем отделни неща.

Адвокат: Няма проблем, разберете ме правилно, г-н Димитров ме излъга едно нещо… не се разбира.

Прок. Кръстева: Да, аз се старая да бъда коректна, стига да съм аз до края, стига да не се смени наблюдаващия прокурор, нали, държа да бъда точна и коректна в отношенията с всеки един. За това казвам, че няма никакъв проблем да прецизираме обвиненията, ако дадете обяснение и да кажете… Аз мога да ви кажа нещо друго, че много мислих дали в това обвинение да не опишем многото фирми с които имаме проблеми. И мога да ви кажа защо не сме го направила в момента. Защото нямаме готовност да разделим фирмите по различните периоди. Нали, признавам си го като… и за това тука, в това обвинение , което според мен е така, е във вид готов за внасяне в съда. За това съм избегнала посочването на фирмите. Защото аз не мога да посоча, че от 2000 г. до 2010 г. всички тези тия фирми, там 50 или сто, колкото са, са извършвали данъчни престъпления.

Завоалиране на “Недосегаемите”

В разследването срещу Недосегаемите 1 през април 2010 са задържани Владко Димитров, Желяз Иванов (на водещата снимка долу вдясно), Ивайло Йорданов, Ясен Савчовски,  Борислав Христов и Камелия Господинова (на водещата снимка долу вляво). Иванов и Йорданов са задържани “на каса”  докато се опитвали да изтеглят 800 000 лв. от сметка в Уникредит Булбанк.  

Според разследващите тартор на групата е Владко Димитров. Неговите подчинени Желяз Иванов и Борислав Христов издирвали различни малоимотни лица, на чието име са създавани кухи фирми, т.нар. “фирми – фантоми”. Бандитите разполагали с генерални пълномощни и пълен достъп до банковите сметки.  Същата схема на използване на “прокси фирми” на името на бездомници Биволъ разкри преди 3 г. в свое разследване за кражбата на 26 млн. евро от европейските фондове за Румъния. Фирмите, контролирани от Димитров правели трансфери на големи суми към сметки на фирмите на “сламените хора”, с които като пълномощници се разпореждали Желяз Иванов и Борислав Христов. Клиенти на Владко Димитров били реални фирми с големи данъчни задължения, които ги изчиствали чрез прихващане на възстановено ДДС. Владко Димитров получавал за услугата 20-25% от възстановеното ДДС.

Фирми и структури, използващи схемата за изчистване на дългове са свързани с енергийния бос Христо Ковачки. Това личи както от засечените контакти на Владко Димитров със служители на Ковачки, така и от многобройните дарения за ПП “Лидер”, направени от  лицата разработвани по делото, включително и от малоимотните роми. “Недосегаемите дарители” превели на партията общо 125 000 лв. за изборите за Европейски парламент 2009 г.

Първоначалните прокурори по делото Юлия Христова и Явор Димитров са подменени с Гешев и Кръстева със заповед на известния прокурор Роман Василев. Това става веднага след първите арести и запори на банкови сметки, което косвено говори за мотивите на отстраняването. 

Вместо да довърши експертизите, да обобщи томовете и над 150 чувала събрани доказателства и информационни носителии, за да внесе обвинителен акт, прокурор Гешев започва да иска излишно допълнителни разпити. На тях, както стана ясно само се пазари с обвиняемите за леки наказания и дори освобождаване от наказателна отговорност, като изцяло игнорира причинените финансови щети за бюджета. Гешев разделя делото и на 2 отделни производства, с което се предизвиква пълна юридическа каша, замитат се следите на извършените тежки престъпления и не се предвижда въобще възстановяване на откраднатите пари от държавата. 

Докато Гешев се споразумява, обаче, ДАНС работи по Недосегаемите 2, друга група за източване на ДДС, която ползва същата схема. Недосегаемите 1 и 2  са свързани с общи лица в тях. Желяз Иванов и Борислав Христов се появяват като посредници и в двете групи. Също така част от фирмите, регистрирани на  малоимотни роми или други лица в зависимо материално положение, са използвани и от двете организирани престъпни групи. Част от  реалните дружества, на които данъчните задължения са прикривани с фиктивните сделки, също са общи “клиенти” на двете ОПГ.

Като тартор на Недосегаемите 2 е идентифициран Божидар Лашков, който има дебели червени връзки – бил е съдружник в обща фирма с фирма на бившия Главен прокурор Борис Велчев, както и със секретаря на президента Георги Първанов Красимир Стоянов. През 2009 г. съдружието на фирмата в която е бил съсобственик Велчев – “Консултантска къща Право и Бизнес” обявява прекратяване на общия си бизнес с Лашков във фирмата “Болканс стар” ООД поради некоректно счетоводство. Фирмата, която е свързана с висши кадри на БСП явно е била неизрядна и данъчно, защото е обявена в ликвидация, а заради неплатени задължения към НАП е наложен запор от около 82 000 лв. 

Чадър над групата се осъществява и от ГДБОП и покойния бивш главен секретар на МВР Цвятко Цветков. Но не и от ДАНС, която работи по делото без знанието на ГДБОП и прихваща със СРС разговор по време на среща в столичен ресторант, на която тарторите на групата обсъждат сумата, която трябва да бъде платена на прокурор Иван Гешев за прекратяване на Недосегаемите 1 и освобождаването от запор на блокираните 820 000 лв. За тези услуги той трябвало да получи 50 000 /евро или лева/

Планът очевидно успява, защото Гешев се споразумява, а съдът дори не се произнася за конфискуване на сумата в полза на държавата. Защото в споразумението на Гешев което става факт на 3 август 2011 г. изрично е посочено, че няма нанесени щети

Преди това, през юни 2011 г. по Недосегаемите 2 са задържани 10 души, сред които и Божидар Лашков. Наблюдаващият прокурор Маргарита Немска обяснява пред медиите, че са избързали с реализацията и арестите, защото имало теч на информация към лидерите на групата. Тогава се съобщава за над 20 милиона лева източен ДДС, но впоследствие щетата, установена от разследващите, набъбва на 145 милиона лева.

Седем години по-късно, през 2018 г. Божидар Лашков е осъден условно на първа инстанция от Специализирания съд. Прокуратурата протестира пред Специализирания апелативен съд, който обаче връща делото на предишната инстанция.

По време на едно от заседанията в съдебна зала в Специализирания съд по делото НОХД 1552/2014 са четени приложените по делото ВДС /Веществено доказателствено средство/ по СРС, в които се споменава готвената за прокурорите сума по смачкване на делото по Недосегаемите 1 и конкретно комисионна, за да бъде освободена от запор сумата от 820 000 лв. Тези данни са били приобщени по делото от съдията – докладчик Пламен Панайотов. Биволъ поиска от Специализирания съд да се запознае с тях. Получихме странен формален отказ по реда на ЗДОИ, макар че питането ни не беше формулирано като такова. Съдът потвърждава наличието на тези ВДС по делото, но отказва да ги предостави, с мотива, че те са били присъединени към друго наказателно производство с номер 2501/2019 по описа на СпНС. Допускаме, че това е дело, образувано вследствие на връщане на първоначалното от страна на Специализирания апелативен съд на първоинстанционно ниво, заради “скандални мотиви”. Очакваме  окончателното произнасяне от страна на съдебния състав по делото за близо 150 млн. лв., защото оповестяването на тази фундаментално важна информация е от огромно значение за обществото и държавата, тъй като би разкрила истината за кандидата за Главен прокурор на Република България. 

Записи от разпити разкриват сделки с престъпна групировка  Записи: Колаборирал ли е Иван Гешев с ОПГ по “Недосегаемите”?Записи от разпити разкриват сделки с престъпна групировка  Записи: Колаборирал ли е Иван Гешев с ОПГ по “Недосегаемите”?
Записи от разпити разкриват сделки с престъпна групировка  Записи: Колаборирал ли е Иван Гешев с ОПГ по “Недосегаемите”?Записи от разпити разкриват сделки с престъпна групировка  Записи: Колаборирал ли е Иван Гешев с ОПГ по “Недосегаемите”?Записи от разпити разкриват сделки с престъпна групировка  Записи: Колаборирал ли е Иван Гешев с ОПГ по “Недосегаемите”?

Гешев не вижда данъчни престъпления и пране на пари

Както стана ясно по-горе, Иван Гешев първоначално не е наблюдаващ прокурор по Недосегаемите 1, но става такъв с помощта на Роман Василев. Сред първите му  забележителните му действия по това дело е пледоарията пред съда да свали мярката за неотклонение задържане под стража на обвиняемия Владко Димитров и да я замени с домашен арест. Тук прави впечатление, че прокурор Гешев, като представител на държавата по делото се МОЛИ на съда наравно с обвиняемия и адвоката му за отмяна на мярката за неотклонение на шефа на ОПГ. Вследствие на това мярката е изменена, защото по делото липсват страни – и обвинението и адвокатите защитават искането на обвиняемия! 

Прокурор Гешев пледира в полза на обвиняемия Владко Димитров, който иска да излезе от ареста.

Но по-важно е разделянето на досъдебното производство на две – за ОПГ и за данъчни престъпления, което Гешев прави в края на 2010 г. И го прави така, че огромните по обем доказателствата остават неописани по нито едно от двете производства, а запорираните над 800 000 лв. по сметките на две от фирмите остават неотразени в новото досъдебно производство за данъчни престъпления.

От постановлението за разделяне на досъдебното производство става ясно, че Гешев отделя събраните материали не по същество и по описа на документите, а по… цвета на папките на класьорите. Това води до пълен документален хаос и след време до прекратяване на досъдебното производство за данъчни престъпления от прокурорите Иван Гешев и Любка Кръстева.

Гешев отделя материалите по цвят на класьора.

След това Гешев пристъпва към тайно споразумение с обвиняемите само по досъдебното производство за ОПГ, като то става факт на 03.08.2011 г.. Тайно, защото нито МВР, нито ДАНС, нито НАП, които събират доказателства по делото, научават за славното му прекратяване.

В записите от пазарлъка между прокурор Гешев, прокурор Кръстева, обвиняемият Владко Лазаринов Димитров и негов адвокат прави впечатление твърде семплия изказ на Гешев и фамилиарното отношение към обвиняемия “Владко”, с когото се разговаря “на ти”. Но далеч по-притеснителни са договорките за прецизиране на обвинението по такъв начин, че изобщо да отпаднат данъчните престъпления. 

Гешев: Аз не виждам данъчни престъпления по делото! Ако искате мога да ви повдигна някакво (Гешев се кикоти), аз не виждам данъчно престъпление по делото! Сега, ако желаете мога да ви повдигна. Лично аз не виждам данъчно престъпление по делото! 

И още: Колегата не е знаел при първоначалното привличане, че не трябва да прави връзка по никакъв начин с 255 (избягване на плащане на данъчни задължения в особено големи размери б.ред)… Освен всичко друго има и една алинея, по която не е нужно да се конкретизира ОПГ-то за какво престъпление е. Примерно, може да е за грабежи некакви, кражби, изнудвания… Затова изключвам 253… 

Позицията на Гешев, че няма данъчни престъпления явно е еволюирала, защото в постановлението, с което той разделя делото на две, са описани точно такива членове от Наказателния кодекс – 253 (пране на пари) и 255 (неплащане на данъци), които той впоследствие изключва.

При разделянето на досъдебното производство Гешев посочва икономически престъпления, които после не вижда.

Оказва се, че Владко е разследван и по други дела за данъчни престъпления и Гешев е наясно с този факт, но това също е обект на пазарлък. Прокурор Гешев явно иска да изчисти съвсем клиента си Владко, присъединявайки преписките към тази, обект на споразумението:

Прок. Кръстева: Той има и други дела. Владко се появява по много дела…

Прок. Гешев: Разбирате ли, значи, ако ми кажете къде са ви делата, за да ги вземем и да ги присъединим към това дело, и за кои става въпрос неща…

Адвоката: Чудесно!

Прок. Кръстева: При мен има едно дело, но няма да го присъединяваме, нали.

Прок. Гешев: То е срещу неизвестен извършител, доколкото знам…

Прок. Кръстева: Владко си знае, къде се появява като…

Прок. Гешев: Има едно дело, дето е при колежката, ама кажете ми да знам, къде утре може да излезе нещо…

Тук между прокурор Кръстева и Гешев настъпва разнобой, тъй като тя явно не иска да се опраскват всички дела срещу Владко, като се присъединят към споразумението.

Прок. Гешев: Искам да ви кажа, коректно е, Никой от нас не цели да направи някакво споразумение и после да го заключим за някакво данъчно, или да му повдига някакво такова обвинение. Значи тази малка… честно да ви кажа, ако  я имате няма основания, предвид ситуацията, обаче не е актуално, да кажем по този начин! Сега, ние искаме да приключим тази сага и ще я приключим спрямо него с това нещо, което аз оправям на (не се разбира)

Прок. Кръстева: А, САМО БЕЗ МЕН! Или си приключва престъплението, или… 

Прок. Гешев: Не, в смисъл такъв, че не ми е известно за някакви обвинения за данъчни престъпления по това дело за да може да му се търси отговорност… по това дело не виждам. Както и да е. 

Прок. Кръстева: Сега, това което преди малко казаха, че той уточни някои неща, те ще бъдат в посока, нали няма никакъв проблем и съм готова да поема нали това, като наш ангажимент, той да каже примерно 2000 година еди кой си не го познавах, не знаех…  По другите дела нали знаете, че трябва да почне разследване? Нали не си мислите, че като съм направила споразумение с Владко по това дело, по онова дето ми е от 2007 няма да го закачам?

Прок. Кръстева: АААА , това нещо значи…. (не се разбира) …дали той ще има обвинение някъде другаде. Сега аз ви казвам, че в момента, в който  при мене случайно дойде и се появи някое дело с името на Владко, какво искате да кажете, че няма да работя? Това са си съвсем отделни неща.

Гешев не вижда Камелия и щети за бюджета

Искането на адвоката е да не се повдига обвинение на Камелия, Владко Димитров да получи година и половина ефективно, а останалите да са с условни присъди. В хода на пазарлъците Гешев предлага за Владко 4 години, като явно е съгласен с останалите искания, но после омеква и Владко се отървава с 2 години.

И докато присъдите, макар и малки, макар и условни, са присъди, то оневиняването на Камелия е скандално и недопустимо действие от страна на прокурора. По делото е установено, че Камелия Михайлова Господинова е в интимни отношения с Владко и участва в няколко дружества, използвани в ДДС-въртележката.

Сметката е проста – ако Камелия Господинова получи присъда, тогавашната КОНПИ трябва да потърси конфискация на имуществото придобито от престъпна дейност. Имотното състояние на г-жа Господинова съвсем не е за подценяване. За няколко години дейност в групата “Недосегаемите” тя успява да се обзаведе с имоти в София, Несебър и Сандански. 

В крайна сметка прокурорът Гешев и обвиняемите от бандата си стискат ръцете за 2 години ефективна присъда за Владко Димитров. Също две години, но с отлагане за 5 години получава Желяз Иванов. Останалите членове от бандата получава условни присъди. А приятелката на Владко

Камелия изобщо изчезва от преписката!

Спрямо нея няма произнасяне нито на наблюдаващите прокурори Иван Гешев и Любка Кръстева, нито на съда който е одобрил споразумението. По същия начин четири години по-късно Гешев не видя в мегаделото КТБ Делян Пеевски.

Другият голям отсъстващ от споразумението на Гешев с Недосегаемите 1 е вредата, нанесена на държавата от бандата. В споразумението изрично е записано, че не са причинени имуществени вреди. Защото ако такива са установени, съдът няма как да одобри постановлението без да бъдат възстановени вредите.

Според прокурора Гешев бандата на Недосегаемите не е причинила имуществени вреди.

В резултат на това запорът от 820 000 лв. в банкови сметки е вдигнат. Припомняме, че такава е целта на големите “Недосегаеми”, записани със СРС от ДАНС. Така “Недосегаемите” действително потвърждават своето оперативно название! 

Този факт е особено скандален и защото от събраните доказателства по делото, които Гешев сортира в класьори по цвят и ги отделя, експерти на НАП и разследващи правят заключение, че финансовите щети за бюджета от фантомните фирми се изразяват не в десетки и стотици милиони, а в милиарди лева.

Записите от устните договорки, както и документираните действия и бездействията на Гешев в тази история дават поредния повод за размисъл дали професионалните и нравствени качества на единствения кандидат за Главен прокурор са съвместими с тази отговорна позиция.

Въпреки отказа на Специализирания съд да даде достъп до тези веществени доказателства, те не трябва да бъдат  подценявани, тъй като съдържат критична информация за казуса. ВСС трябва да ги изиска и да се запознае с тях, както и с всички материали по споразумението с Недосегаемите 1, преди да гласува кандидатурата на Гешев. Осветяването на всички материали по въпросното дело, засягащи професионалната етика на кандидат Главния прокурор Иван Гешев е задължително. Само свалянето на тайната върху въпросните СРС-та на ДАНС може категорично да докаже или опровергае замесен ли е Иван Гешев в нерегламентирани връзки с ОПГ и дали споразуменията, които е сключвал с “Недосегаемите” имат и друг мотив, освен професионален. С оглед на недосегаемостта и на Главния прокурор в България от правосъдие, което е изтъкнато от ЕК, като анахронизъм на тъмното ни минало и един от основните недостатъци на системата, е необходимо да се направи всичко необходимо за пълна прозрачност около дейността и решенията на Иван Гешев като прокурор особено по подобни важни за обществото дела, преди да бъде окончателно назначен на стратегическия пост за развитието на България в дългосрочен план. 

Засега мнозинството във Висшия съдебен съвет, което стои твърдо зад кандидатурата на Иван Гешев не проявява никакви съмнения, за разлика от адвокатурата и някои представители на гражданското общество. Президентът Радев, който има право на еднократно вето, също може да поиска да се запознае с пълната информация от СРС и с другите факти, преди да вземе отношение.

бел.ред. Биволъ не споделя умишлени и невалидирани опити за дискредитиране, чрез неистински документи, защото това не е в интерес на обективната и нецензурирана информация, каквато обществото има правото да получава. Готови сме да предоставим правото на Иван Гешев за позиция, ако той изяви такова желание.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

This post is also available in: English

Вижте също / Read Also