Докато София се надява да получи апарати от Русия, лекарите там алармират за тежък недостиг

The Moscow Times: Руски богаташи се запасяват с респиратори, за да се защитят от коронавируса

Семейството е едно от най-богатите в Русия. Притежава над 1 милиард долара, както и имоти в някои от най-търсените дестинации в света, включително Лондон и Южна Франция.

То има и имение в Рубльовка, луксозното предградие на Москва, където живее голяма част от управляващия елит на Русия. Тук семейството планира да се измъкне от коронавирусната пандемия, която помете света през последните седмици и уби 12 000 души.

Докато богаташите на Русия могат да се самоизолират в лукс, то те ще се сблъскат с някои трудности, ако коронавирусът се разпространи в цялата страна: държавните болници са единствените институции, които приемат пациентите, поразени от вируса.

Но “Москва Таймс” /The Moscow Times/ намери доказателства на базата на десетки разговори, че богатите на Русия изграждат импровизирани клиники в собствените си домове, за да са сигурни, че ако се заразят, ще могат да получат по-добра грижа, отколкото масите. И това може да нанесе сериозни последици по пътя на битката на Русия срещу коронавируса, защото те купуват и трупат респиратори, които са важни за спасяването на животи в тежки случаи.

“Успяхме да вземем един до този момент и се опитваме да получим още два”, казва член на въпросното семейство пред „Москва Таймс“, пожелал анонимност в открития разговор по темата. Той отбелязва, че устройството струва 1, 8 милиона рубли /$ 22 500/. “Но има списък с чакащи от 8 месеца”, уточнява той пред изданието.

Респираторите помагат на заразените пациенти да дишат, когато дробовете им започват да отказват и поради това те бързо се превърнаха в един от най-търсените медицински апарати на планетата. След като здравната система на Италия се претовари от пациенти с коронавирус през последните седмици, лекарите скоро осъзнаха, че няма достатъчно респиратори, за да спасят всички и се видяха принудени да избират кой да живее и кой да умре.
Кошмарният сценарий бързо отекна с тревожни камбани в повечето страни, осъзнали, че ще им трябват повече респиратори, за да предотвратят масови жертви. САЩ и Великобритания обявиха, че ще се сблъскат с недостиг на такава апаратура, ако броят на заразените скочи до критични нива, и се втурнаха да купуват или да произвеждат от тях повече. В опит да запазят устройствата за собственото си население, някои правителства дори блокираха компаниите да ги продават в чужбина.

Въпреки, че Русия все още има само 253 официално обявени случаи на болни от коронавирус, броят им нараства с всеки изминал ден. По-рано тази седмица “Москва Таймс” съобщи, че процедурите на Русия за тестване може да са подценили тези числа.

Все пак, Русия изглежда е в по-добра изходна позиция от други страни, когато става въпрос за респираторите.
Според данните, предоставени на “Москва Таймс” от базираната в Москва Headway Group, която наблюдава правителствените търгове, Русия разполага с общо около 42 000 – 43 000 от тези апарати в държавните си болници в страната – средно около 29 броя на 100 000 души, което е значително по-високо ниво от 8 на 100 000 жители на Италия.

Но медицински експерти заявиха пред изданието своята загриженост, че въпросните респиратори са концентрирани в по-богатите градски центрове на Москва, където разполагат с около 5 000 броя, както и в Санкт Петербург.

Според данните на Headway Group, около 25% от респираторите в страната се намират в Москва, Московска област и Санкт Петербург.

Павел Бранд, директор на верига от семейни клиники в Москва, цитира свои колеги от някои руски региони, според които там има налични от 2 до 6 апарата на 100 000 души, като много от тях “са стари и с лошо качество”. Подобни данни изнесе и новинарският сайт „Медуза“, в който бе посочено, че област Калуга разполага с по-малко от 5 респиратора на 100 000 жители.

Павел Бранд изразява надежда да не пламнат огнища на заразата във всички региони на страната.

Цитирана е Ирина Подолян, зам.-главен лекар в Клинична болница №101 в Лермонтов, град в южната част на Ставропол, който регистрира първия си коронавирусен случай тази седмица. Тя казва, че в болницата има 3 или 4 годни за употреба респиратори. “Но те са предназначени за употреба в много случаи. Тежки терапевтични пациенти с инфаркти, инсулти или отравяне също изискват механична вентилация. При избухването на огнище на зараза няма да са достатъчни за всички”, коментира тя пред изданието.
Съпругът й Сергей, който е хирург в болницата, допълва, че апаратите са остарели, а няма бюджет за купуване на повече.

За да се опита поне да изравни несъответствието, Русия вече е отпуснала пари на регионите за закупуване на повече респиратори. Сибирският регион Томск, например, получи 8 милиона рубли /$100,000/ – достатъчни за доставката на 4 от най-добрите апарати.

Но дали парите ще отидат всъщност за покупката на респиратори в близко бъдеще е неясно.
След интервюта с повече от дузина представители на руски компании, продаващи такава апаратура, „Москва Таймс“ разполага със списъци на чакащи за закупуване на оборудването, без да се посочва краен срок. Повечето търговци казват, че не знаят кога ще имат повече респиратори в складовете си.

“Вече продадохме всичко от склада си. Сега се надяваме, че международните ни партньори могат да ни предоставят повече бройки”, казва Артьом Сивачев, директор продажби на базирания в Москва център МедиКо.
Той посочва, че през последните две седмици са постъпили заявки от безброй частни лица, но отбелязва, че е против политиката на компанията да продава по този начин.

По-голямата част от търговците обаче твърдят, че продават на частни купувачи, като с тези клиенти са реализирали около 30% от общите си продажби през последните две седмици.
“Имаше толкова много заявки, че трябваше да спрем да приемаме поръчки, а телефоните звънят непрекъснато”, казва Динара Йенокаева, мениджър продажби за Oxy2.ru. Тя се надява на нова пратка до края на април, но вече има дълъг списък с чакащи.

Медицински експерти посочват пред „Москва Таймс“, че силата на Русия не е в производството на респиратори и че устройствата идват главно от страни като Китай, Италия и Германия. Италия и Германия обаче временно са блокирали своите производители от продажби в чужбина. Някои търговци казват, че са насочили търсенето надалеч – от Бразилия, Израел и САЩ.

Изданието е разговаряло с трима руски богаташи, тръгнали на лов за респиратори, като всички са настояли за анонимност.

“Много от приятелите ми се опитват да ги получат. В момента, в който някой се окаже свободен, те го купуват“, казва единият от тях.

Чуждестранни медицински експерти осъждат тази практика на хаоса. Те отбелязват, че, сам по себе си, респираторът ще допринесе твърде малко, за да помогне на болния.

“Трябва да имате домашна болница с интензивно отделение и най-важното е, че ще ви трябва специалист”, казва Ярослав Ашикмин, кардиолог, който съветва медицинския център за развитие на фондация “Сколково”.

“Благодаря на Бог, че повечето лекари тук са достатъчно етични, за да не отидат в дома на някакъв богаташ и да го обгрижват, докато хиляди други хора се нуждаят от това”, коментира Ашикмин.

Един от богатите събеседници на изданието обаче признава, че имат лекар на повикване, който вече им е помогнал да устроят правилно апарата за обдишване.

“Един от моите приятели се върна от Франция и сега е в болница тук. Не искам това да се случи. Трябва да се запасим с храна и да останем в домовете си извън града”, посочва той.

Но кардиологът д-р Ашикмин вярва, че политиката няма да спаси богатите на Русия.

“Олигарсите ни никога не са инвестирали в местните болници, защото никога не са помисляли, че ще трябва да бъдат лекувани там. Много е вероятно скоро да се изненадат неприятно, защото чуждестранните клиники няма да ги приемат точно, както и руските частни няма да ги приемат”, уточнява той.

И допълва: “Сега може да изпитат ада, който те помогнаха да се създаде”.

Автори: Пьотр Сойер, Иван Гершкович, Джейк Кордел – The Moscow Times
Превод: Биволъ Снимка Dr. Jamil Asaria

***The Moscow Times е водеща независима англоезична медия в Русия. От редакцията си в Москва вестникът, който се разпространява и на хартия, предоставя на читателите по целия свят извънредни новини, ангажиращи истории и балансирана журналистика за най-голямата страна на Земята. Основан е през 1992 г.

***Докато четете текста, със сигурност се сетихте, че българският премиер Бойко Борисов на 12 март утеши народа с предстояща доставка на респиратори от Русия. Той направи това чрез съобщение от правителствената информационна служба.

„За броени дни българската индустрия се реорганизира, за да произведе и осигури необходимите защитни облекла за медицинските екипи в цялата страна. Прилагаме всички утвърдени от световната медицинска общност мерки за ограничаване на заболяването“, заяви министър-председателят Борисов пред Владимир Путин. Борисов постави също въпроса за възможността България да закупи от Русия респиратори, които са изключително важни за лечение на пациентите с коронавирус. В хода на разговора бе изтъкнато, че руските учени полагат сериозни усилия в разработване на ваксина срещу COVID-19“, се посочваше тогава в съобщението до медиите.

Така и не стана ясно дали Москва ще прати на задъхваща се София въпросната апаратура, но по-скоро май не, както излиза от горната публикация. По официални данни броят на заразените в Русия е достигнал 306 души, като за денонощие са регистрирани 53 нови случая /до снощи/. А „изкуствени дробове“ никак не достигат и там.

Междувременно коварният вирус бе внесен у нас от Франция лично от лудогорския бизнес-орел Кирил Домусчиев и вероятно и съпругата му, заради които частната болница СофияМед бе поставена под карантина. За това съобщи Биволъ на 17 март. Въпросът е защо е там, а не във ВМА? Отново ли някои са по-равни от другите и правилата за тях не важат, попитахме тогава. Сега цяла болница е под карантина заради комфорта на един от недосегаемите. Домусчиев продължава да се лекува в тази частна болница, а карантината там ще продължи, докогато трябва, посочи на поредния брифинг вчера д-р Мутафчийски, предпочитан като генерал.

Също вчера щабът по коронавируса обяви, че босът е дарил 100 опаковки от лекарството, с което го лекуват. Кои ще са по-равни за него, остава да чуем, ако ни съобщят официално.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

Вижте също / Read Also