Австрийци виждат потенциал за „добър туризъм” в България

PHOTO

България надминава Италия като туристическа дестинация. Тази фантастична оценка не е мит, а реалност. Тя бе оповестена като извадка от анкетите за оценката удовлетворението на австрийските пенсионери от почивката им в Слънчев бряг, представена на нарочна пресконференция в Бургас. С нея бе финализиран  двугодишният проект на Съюза на пенсионерите в Австрия за пролетни почивки на възрастните хора през 2013 и 2014 г.

 

„България има голям потенциал да развива добър и интелигентен, а не примитивен туризъм. Ние сме доказателството за това как малък туроператор може да постигне резултат, удовлетворяващ и двете страни. Нужно е само да се спре сегашната тенденция на презастрояване и търсене на посредствени туристи. Българите трябва да узреят за съзнанието, че истинският туризъм е дългосрочен, той не се прави за бързи и лесни печалби на всяка цена, а е устойчиво икономическо перо за поколения напред. Това заяви г-н Ото Шпел – управител на австрийската туроператорска фирма „Сениорен Райзен”. Той изрази задоволството си от прекрасното сътрудничество с българския партньор „Дестинейшън Туристик Сървисис“ и за пореден път подчерта, че възрастните австрийци, почивали в Слънчев бряг през двете години на проекта, са живата реклама за изграждане позитивна нагласа към България в Австрия.

Основният проблем е лошата представа за страната ви в момента, като евтина и нискокласна дестинация. Имаме обаче много идеи за България. Туризмът е въпрос на генерации – да се привличат правилните гости и това да продължава и след десет, и след петдесет години.  Интелигентният туризъм изисква да е доволна и пристигащата, и приемащата страна. От България се иска институциите, от които зависи развитието на туризма да осъзнаят, че е нужен баланс между сграден фонд и природа. Нашите туристи са хора от висока класа и те особено ценят природните красоти на една дестинация. Особено много им харесват допълнителните екскурзии в Странджа планина. Тези прекрасни запазени места се продават най-силно., каза още Ото Шпел.

С изявлението си австрийският туристически специалист сложи ясна черта за това как и в каква насока развитието на българският туризъм има бъдеще. За съжаление липсата до сега на единна държавна стратегия, даде възможност за редица негативни тенденции и загуба на природни ресурси, които са основният капитал във всяка една туристическа индустрия.

Близо 14 хиляди са австрийските пенсионери, които станаха своеобразни посланици на България в Европа, след престоя си в Слънчев бряг. Всички те са изключително впечатлени от условията, които са им предоставени тук, от специално подготвените за тях програми, както и от отношението, проявявано от домакините и ръководството на комплекса. Крайният оборот от почивката им е близо 10 млн. лева, а рекламата на България, направена в Австрия чрез медиите се равнява на около 1.5 млн. лева.

Голямото предизвикателство пред България като конкурент на Италия – страна с традиции в сериозния туризъм изтъкна и председателят на Федералния съвет на Република Австрия г-н Райнхард Тод. Той не скри вълнението си от сътрудничеството на Съюза на австрийските пенсионери с музикалното училище в Котел, което прераства в пълноценно приятелство с перспектива за бъдеще. Пенсионерите от Австрия поеха своеобразно шефство над училището за млади таланти по Българско народно творчество. С доброволно дарени средства от почиващите у нас австрийци бяха изцяло подовени, ремонтирани и обзаведени двете крила на училищното общежитие. Актът бе приветстван лично от Министъра на културата Петър Стоянович.

Райнхард Тод похвали и организацията на летище Бургас. „Никъде в Европа обработката не става толкова бързо, както тук”, сподели той и допълни, че е дълбоко впечатлен и от непрекъснатото повишаване на нивото на туристическите услуги като цяло.

Директорът на НУФИ „Филип Кутев” г-жа Мария Градешлиева благодари за протегнатата ръка и оказаната помощ. Тя увери, че десетте подарени от австрийски музиканти инструменти вече са в ръцете на учениците, духовият оркестър е сформиран и ще започне да доставя радост с изпълненията си от следващата учебна година.

Пролетните срещи на австрийските пенсионери в България приключиха. По същата програма те могат да дойдат отново тук едва след 6 години. Кумулативният ефект обаче е траен и резултатите за повдигане имиджа на България са налице”, обобщи Калин Сутев, директор на българския партньор „Дестинейшън Туристик Сървисис“. Доказателство за високата оценка на почиващите австрийци у нас е посещението на  делегации от Испания и Гърция, които ще бъдат техни домакини през 2015 и 2016 година, за да почерпят опит  какво и как трябва да се прави.

 

 

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.