- Фоторепортаж на "Биволъ" от Софийска Градска Прокуратура
Близък до Бойко Борисов е разпитан от прокурори за скандалните инсинератори за животни
- 5 юни 2023 - Обрат след разкритието ни
След статия на Биволъ, апелативната прокуратура възобнови разследването по Чекмеджегейт
- 29 май 2023 - Фоторепортаж на “Биволъ”
Гешев скучае на заседанието на правната комисия (фотогалерия)
- 19 май 2023
Съдията от Специализирания наказателен съд Аделина Иванова не удовлетвори искането на защитата на Мартин Георгиев – Джито, да му бъде смекчена мярката за неотклонение до домашен арест.
Съдът продължи около два часа и половина, като съдията се произнесе след обсъждане в съдейската колегия, че обвиняемият по чл. 321 от Наказателния кодекс за ръководство на организирана престъпна група (ОПГ) ще остане в следствения арест на ул. „Майор Векилски, 2“.
Съдът се съгласи със становището на наблюдаващия прокурор от Специализираната прокуратура Детелина Йотова, че обвиняемият може да извърши друго престъпление, ако мярката му бъде променена на “домашен арест”.
Решението може да се обжалва в срок от три дни. Заседание по апелативното дело е насрочено за 19 юни 2018 г.
Три години издирван на адрес в България. Международното издирване не е в кориците на делото
Съдията на няколко пъти изрази учудването си от това, че прокуратурата не е приложила към делото необходимите документи за общодържавно и международно издирване на Мартин Георгиев. Той е включен в списъка на издирваните лица на Интерпол от януари 2015 г. като лидер на ОПГ.
„В толкова на брой корици по делото аз не можах да намеря поне едно доказателство за това, че постановлението за обвиняем му е било връчено“ – коментира съдията.
По думите й прокуратурата се обосновала за задържането в арест, тъй като на няколко пъти Георгиев не е бил намерен на личния си адрес, посочен в делото.
Според наблюдаващия прокурор, следствието раполага с доказателства за неколкоратно призоваване на подсъдимия в съда първо като свидетел по делото срещу майка му Мила Георгиева, а след това – и като обвиняем по шест дела, заведени срещу него през януари 2015 г. Ставало дума за телеграма, която е била връчена на майка му Мила Георгиева, известна с прякора си Мила Кървавата и принаделжността си към групата на „Килърите“.
„Имам доказателства, просто не бяха приложени – ще ги приложим към делото“ – заяви пред журналисти прокурор Йотова. Според нея през 2015 г. тя не е била наблюдаващ прокурор по делото и не може да коментира защо колегите й първо не са могли да открият Георгиев на домашния му адрес, а след това не са приложени и призовките за съд към делото.
Адвокатът на подсъдимия Ивайло Найденов отказа да отговори на въпроса защо Георгиев едва след три години и пет месеца се е предал на ГДБОП – става дума за доброволното му явяване там на 7 юни 2018 г.
„Това е решението и е най-правилното, че това дело трябва да приключи“ – коментира адвокатът за мотивите на подзащитния му да се яви доброволно.
Запитан дали Джито се е укривал в чужбина в последните три години, адвокатът повдигна рамене: „Не знам. Предполагам, че си е бил вкъщи на адреса“.
Запитан дали е виждал европейската заповед за арест на подсъдимия му, той отговори отрицателно: „Не, в корицита на делото няма такава“. Адвокатът Ивайло Найденов попита журналистите как може да е доволен от мярката, базирана на нещо, което го няма в делото.
Нямало ОПГ, нямало давани пари
Той се опита да убеди съдията и медиите, че неговият подзащитен е набеден, а доказателствата на следствието по чл. 321 за ръководене на ОПГ представляват „едни общи приказки“.
По думите му някой набеждавал Мартин Георгиев: „В момента има едни неща, които притесняват Мартин и мен като негов защитник, не искам сега да ги коментирам… някой иска да постави Мартин в роля, която той не изпълнява. “.
Много подробно адвокатът разказа пред съда за здравословните проблеми на Георгиев, който от 2014 г. бил диагностициран с аневризма, която можела да се обостри.
По думите му някой целенасочено се опитвал да манипулира прокуратурата, медиите и съда за опити за подкуп на определени лица, с цел избягване на арест за Георгиев. „Правят се твърдения за някакви пари, които щяло да се раздават тук, за да не бъде задържан – нещо не видях това да се е случило“.
Според защитника не е редно да се подхвърлят на медиите версии за подкуп: „Но след като няма събрани доказателства достатъчно дълго време… делото реално е висящо… изключително тъжно ми е, че се прави опит да се манипулира съд и прокуратура с публикации в определени сайтове, даже там се цитират определени суми“, – заяви Ивайло Найденов.
Адвокатът обвини и Биволъ в публикация на „глупостите“, според които „уж едни пари щяха да се раздават“. Той отказа поканата на репортер на Биволъ подсъдимият да се възползва от право на отговор в интервю.
В съдебната зала в реч от около половин час адвокатът представи повечето свидетели по делото или за неговите приятели, които не намирали в дейността на Георгиев „никакви следи от престъпно поведение“ или за хора, на чиито показания съдът не може да вярва, понеже или са били обвиняеми по други дела, или са с психични проблеми. Той оспори показанията на някои от тях за наличие на оранжерия за марихуана в склад край София, която е била ръководена от тази престпна група, и че се водели „някакви преговори да се внася кокаин от Колумбия“, както и че майка на подзащитния Мила Георгиева е била лидер на ОПГ.
Делата за убийства са закрити от прокуратурата. Доказателствата за наркотрафик било описани “много общо”
Съдията Аделина Иванова се съгласи с адвоката, че 5 от 6-те дела, в които протича Георгиев, са закрити от прокурорите още през 2015 и 2016 г. Според нея доказателствата за опит за убийство на Тихомир Дочев – Мравката и Радостин Бързаков не били налице, защото извършителите не са открити:
„Ама извинявайте, след като три години не са намерени извършителите, камо ли да се докаже, че поръчителят е Мартин Георгиев и по какъв начин той ги е подбудил“ – каза съдията.
Съдията не прие и доказателствата за управление на наркобизнес в София от страна на Джито, понеже били описани от следствието „много общо“.
„Не се посочва какви точно наркотични вещества са намерени, като количества, като вид, дали Георгиев ги е подарявал или продавал“ – коментира Иванова.
Самият подсъдим беше в добро настроение, като редовно се обръщаше към близките да се усмихне. Съдията подкрепи адвоката му в спора с медиите относно възможността да се правят снимки на Джито. Иванова припомни, че той е подал декларация, в която е завил, че „не желае да бъде сниман“. Самият Мартин Георгиев отказа да вземе думата: „Нямам какво да добавя“.
***
Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.
Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol
При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.
Извършвайки плащане Вие се съгласявате с Общите условия, които предварително сте прочели тук.
Please, read our Terms and conditions here.
Биволъ не записва и не съхранява номера на Вашата банкова карта. Плащанията се обработват през системата Stripe. Даренията за Биволъ с банкови карти се управляват от френската неправителствена организация Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.
Bivol is not recording the number of your bank card. The card payments go through Stripe. Card donations for Bivol are managed by the French NGO Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.
Извършвайки плащане Вие се съгласявате с Общите условия, които предварително сте прочели тук.
Please, read our Terms and conditions here.
Биволъ не записва и не съхранява номера на Вашата банкова карта. Плащанията се обработват през системата Stripe. Даренията за Биволъ с банкови карти се управляват от френската неправителствена организация Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.
Bivol is not recording the number of your bank card. The card payments go through Stripe. Card donations for Bivol are managed by the French NGO Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.
IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD
Извършвайки плащане Вие се съгласявате с Общите условия, които предварително сте прочели тук.
Биволъ не записва и не съхранява номера на Вашата банкова карта. Плащанията се обработват през системата Stripe. Даренията за Биволъ с банкови карти се управляват от френската неправителствена организация Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.
SMS код BIVOL
За да подкрепите с малка сума нашите разследвания и автори, можете да изпратите SMS на кратък номер. Ще получите с обратен SMS линк към нашия архив.
- Изпрати 1,2 лв. на номер 1851 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
- Изпрати 2,4 лв. на номер 1092 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
- Изпрати 4,8 лв. на номер 1094 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
- Изпрати 12 лв. с два смс-а на номер 1096 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
Сумите са с включен ДДС. Моля, имайте предвид, че това е най-неефективният начин да подпомогнете Биволъ, тъй като комисионната на мобилните оператори достига 60%. Ако имате възможност, използвайте някой от другите методи на плащане.
Криптовалути
За да ни изпратите биткойни сканирайте QR кода или използвайте един от двата адреса: Standard: 1EY3iwkPXiby6XFsyCcVPGZPYCGPbPeVcb
Segwit: bc1ql28g7qnvdmenrzhhc7rtk0zk67gg4wd9x9jmmc
This post is also available in: English