Съдът спря новия план на Пирин, който даваше възможност за строителство в 66% от парка

Директор на Национална служба за защита на природата се опитвал да заблуди съда
Биволъ
Природозащитните организации от коалиция „За да остане природа в България“ спечелиха делото  срещу решение на екоминистерството да не извършва екологична оценка на проекта за нов план за управление на Национален парк „Пирин“. Те настояват за освобождаване на директора на НСЗП Мирослав Калугеров.

 

На 29 април 2020 г. Върховен административен съд (ВАС) се произнесе по делото за липса на екологична оценка и оценка за съвместимост на проекта за нов план за управление на НП „Пирин“. Съдебната сага, течаща вече три години, показа пълната несъстоятелност на едно решение на министерството, подписано от служебния министър Ирина Костова и защитавано в съда от директора на Националната служба за защита на природата (НСЗП), Мирослав Калугеров. Така планът, който даваше възможност за строителство в 66% и сечи в 48% от парка, няма да влезе в сила.


Решението на съда затвърждава практиката на ВАС от предходното дело за „Пирин“ по тълкуване на европейските природозащитни директиви, тази за стратегическата екологична оценка и директивата за хабитатите, както и по отношение режимите на националните паркове. То потвърждава за пореден път, че в МОСВ липсва разбиране на европейските директиви на фундаментално ниво. За това са показателни множеството наказателни процедури срещу държавата ни, свързани със законодателството на ЕС по околна среда.

Решението на съда и тълкуването на законите в него ще има важно значение както по отношение останалите национални паркове, така и за всички останали защитени територии, защитени зони от мрежата Натура 2000 и планове или програми, попадащи в обхвата на директивата за стратегическа екологична оценка. Както и при предишното дело за промяната в сега действащия план за НП „Пирин“, в съдебната зала лично директорът на НСЗП Калугеров убеждаваше върховните съдии в неверни постановки за три български закона, целящи защита на природата.

Под негово ръководство е изработен и внесен в Народното събрание законопроект за изменение на Закона за биологичното разнообразие, който показва същото основно неразбиране и непознаване на европейските природозащитни директиви. Ако експертното ръководството в министерството остане на такова ниво, предстои да се изхаби още много обществена енергия в съдебни дела, и държавни човешки и финансови ресурси за справяне с наказателните процедури на ниво ЕК, предупреждават природозащитниците.

Затова коалиция “За да остане природа в България” настоява г-н Калугеров веднага да бъде освободен от длъжността поради липса на компетентност, като най-висшия експерт в МОСВ, ръководещ отделите “Защитени територии” и “Натура 2000”.

Предстои публикуване на самото решение на съда.

Новината на ВАС за решението на съда – тук.

Биволъ е разследвал последователно през годините генезиса и престъпната същност на интересите, които стоят зад опитите уникалната българска планина да бъде превърната в индустриален и строителен плацдарм. Нашата позиция, както и набор с архивни материали по темета, можете да откриете – тук.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

This post is also available in: English

Вижте също / Read Also