От Кумецо на дюните до Людмил Стойков от “Дюни”

Екип на Биволъ

Capture_decran_2013-01-14_a_10.43.04

Земите очертани с червено са продадени от държавата по 2,5 лв/кв. в края на 2010 г.

“Може ли през 2010 г. да се купи земя в урбанизирана зона на българското Черноморие по 2,5 лв на квадратен метър? – питали радио Ереван

Може, ако ГЕРБ продава държавна земя на БСП – отговорило радиото.”

Това обаче не е виц. На 29.12.2010 г. Министерството на земеделието прави сделка и продава на лицето Петко Грудов Горов 30,8 декара земи, части от бившето ТКЗС на Черноморец за 77295 лв или по 2,5 лв на квадратен метър. Земите се водят земеделски, но всъщност са терени в стопански двор в границите на града. На тях има селскостопански постройки, складове, силажи, гаражи и всички комуникации, което прави промяната на статута им детска игра в сравнение с някакви ниви. Освен това терените са до пътя Бургас – Созопол и от тях се открива чудесна гледка към морето. За 2,5 лв. на квадрат си струва.

Интересът на Петко Горов към тези имоти е от 2003-2004 г., когато той приватизира на търг сградите построени на тях и заплаща общо 85066 лв. за 6427 кв. застроена площ. Заедно с покупката на терените от държавата на шеметно ниска цена квадратният метър му идва по 5,27 лв. Тоже не плохо – би казало радио Ереван. Пазарните цени за такива терени не падат под 50 евро на квадрат показва елементарна справка в сайтовете за продажби на имоти.

Тук обаче явно се намесва някакво друго радио, излъчвано от партийна централа. Шест месеца по-късно г-н Горов се отървава от всички имоти – терени и сгради в полза на фирмата БУЛТРАВЕЛ ООД за 352567,7 лв. Ако се игнорират текезесарските съборетини на тях и се смята само цената на земята, това прави 11,44 лв. на квадратен метър. Горов си връща инвестицията с двойна печалба, а за купувачът тази цена си е чисто бинго!

Фирмата купувач естествено не е случайна, а е свързана с червения олигарх, любимец на президента Първанов и голям дарител на БСП – Людмил Стойков. Същият, който не беше осъден по най-знаковото дело за пране на европейски пари – аферата Николов-Стойков.

Управител на Бултравел е Валентин Маринов Василев. Преди пък е бил Стойков. Двамата са били съдружници във фирмата до 2008 г. Василев представлява интересите на Стойков и в други фирми.

Връзката със Стойков проличава и по друго направление, чрез адвоката Петър Божков. Последният е ликвидатор на една от формите на Горов “Роял селект”. В същото време Божков е съуправител през годините заедно с Людмил Стойков на неговата фирма “Дюни” АД.

Дотук сделката с тези земи повтаря Дюнигейт с малки вариации. В Дюнигейт тъстът на Боби Михайлов имал приватизирани бунгала в Несебър и му предложили да купи съседната земя на приятелска цена. Той я купил и препродал пет пъти по-скъпо на “правилната” фирма, свързана с кумеца на Цветан Цветанов.

Разликата с южния вариант в Черноморец е, че “правилната” фирма-купувач е свързана със скандален донор на БСП – Людмил Стойков. Има и други разлики: складовете на Горов не са в защитена зона, не са даже гори и не са на 500 м. от морето, поради което строежът на тях няма да възмути никого, за разлика от багерите в дюните. Което все пак не значи, че държавата трябва да продава земята без търг и почти за без пари. Елементарна сметка показва, че загубата за бюджета от разликата между продажната и пазарната цена на тези терени е поне 3 млн лева.

В сделката със земята Петко Горов най-вероятно е само подставено лице, но с неговите складове е свързана една интересна история от недалечното минало. През лятото на 2008 г. е имало мащабна полицейска акция за продажба на контрабанден алкохол по морето. В хода на операцията са заловени 10 т. алкохол без бандерол в туби в склад на същия Петко Горов в курорта “Дюни” на Людмил Стойков, където той също държал склад към хотел “Пеликан”. Той обяснил, че тубите стояли от 10 г. там… но никой не им обръщал внимание.

Списък на държавните терени продадени на 29.12.2010 г. от МЗХ по 2.5 лв/кв. на Петко Горов  и препродадени на Бултравел ООД на 29.06.2011 г.

Код ЕКАТТЕ – КВ/М

81178.36.360 – 796 кв.

81178.36.361 – 5679 кв.

81178.36.364 – 1247 кв.

81178.32.396 – 1034 кв.

81178.32.398 – 1620 кв.

81178.32.399 – 2058 кв.

81178.32.406 – 3365 кв.

81178.32.407 – 3533 кв.

81178.32.408  1929 кв.

81178.32.416 – 2496 кв.

81178.32.420 – 2885 кв.

81178.32.421 – 4158 кв.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

Избрахте да дарите 10.00€ Месечно

Възможности за плащане
Информация за Вас

Информация за банковата карта
Плащането е защитено със SSL криптиране

Обща сума: 10.00€ Месечно

Извършвайки плащане Вие се съгласявате с Общите условия, които предварително сте прочели тук.

Please, read our Terms and conditions here.

Биволъ не записва и не съхранява номера на Вашата банкова карта. Плащанията се обработват през системата Stripe. Даренията за Биволъ с банкови карти се управляват от френската неправителствена организация Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.

Bivol is not recording the number of your bank card. The card payments go through Stripe. Card donations for Bivol are managed by the French NGO Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.

Възможности за плащане
Информация за Вас

Информация за банковата карта
Плащането е защитено със SSL криптиране

Обща сума: 5.00€

Извършвайки плащане Вие се съгласявате с Общите условия, които предварително сте прочели тук.

Please, read our Terms and conditions here.

Биволъ не записва и не съхранява номера на Вашата банкова карта. Плащанията се обработват през системата Stripe. Даренията за Биволъ с банкови карти се управляват от френската неправителствена организация Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.

Bivol is not recording the number of your bank card. The card payments go through Stripe. Card donations for Bivol are managed by the French NGO Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

лв.
 
The current exchange rate is 1.00 EUR equals 0 BGN.
Възможности за плащане
Информация за Вас

Внимание: с този метод сумата ще е в лева, а не в евро. Можете да изпратите "Данъкъ Биволъ" електронно през Epay.bg или с банков превод. От територията на България можете също да изпратите пари в брой през EasyPay, или да направите превод през банкомат, поддържащ услугата B-Pay.    

Обща сума: 5,00 лв.

Извършвайки плащане Вие се съгласявате с Общите условия, които предварително сте прочели тук.

Биволъ не записва и не съхранява номера на Вашата банкова карта. Плащанията се обработват през системата Stripe. Даренията за Биволъ с банкови карти се управляват от френската неправителствена организация Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.

SMS код BIVOL

За да подкрепите с малка сума нашите разследвания и автори, можете да изпратите SMS на кратък номер. Ще получите с обратен SMS линк към нашия архив.

  • Изпрати 1,2 лв. на номер 1851 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
  • Изпрати 2,4 лв. на номер 1092 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
  • Изпрати 4,8 лв. на номер 1094 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
  • Изпрати 12 лв. с два смс-а на номер 1096 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ

Сумите са с включен ДДС. Моля, имайте предвид, че това е най-неефективният начин да подпомогнете Биволъ, тъй като комисионната на мобилните оператори достига 60%. Ако имате възможност, използвайте някой от другите методи на плащане.

Криптовалути

За да ни изпратите биткойни сканирайте QR кода или използвайте един от двата адреса: Standard: 1EY3iwkPXiby6XFsyCcVPGZPYCGPbPeVcb
Segwit: bc1ql28g7qnvdmenrzhhc7rtk0zk67gg4wd9x9jmmc

 

 

Вижте също / Read Also

%d блогъра харесват това: