Днес в Бургас шефът на ДНСК арх. Иван Несторов даде пресконференция за строителните безобразия по Черноморието, на която уточни, че не е дошъл да ги контролира по своя инициатива, а защото премиерът Борисов го изпратил. Без да бъде питан изрично, арх. Несторов коментира обширно още в началото публикацията на Биволъ, в която се изнасят факти, че неговия тъст и тъща са придобили имоти на атрактивни места, продадени от строителни фирми на нереално ниски цени. Ето дословно неговото обяснение:
-Аз искам да попитам какво е новото от вчера до днес?
-Новото от вчера до днес е това, че вчера се публикува една медийна статия, ваши колеги от Биволъ, в която се казва, че арх. Несторов е много, така, много корумпиран служител, от гледна точка на това, че неговия тъст имал жилище, което жилище го бил продал, пък купил друго жилище, пък имал трето жилище в Созопол. Мога само да Ви уведомя, че за разлика от Вашите колеги журналисти, моят тъст, който вече не е на тази земя, се казва Веселин Цолевски и той ще остави следа в българското културно наследство. Защото неговия живот е 45 години в киноцентър Бояна и той е сътворил, може би над 20 игрални и документални филма. И поради тази причина моя тъст, Веселин Цолевски, за мен ще остане един пример, с който аз ще се гордея, няма да се срамувам. И мога да ви дам и пример, един от филмите, които той е сътворил, това е заедно с нашия любим артист Иван Ласкин и той се нарича Васко Да Гама от село Рупча. Той е звукорежисьор на този филм…
И поради тази причина, когато се роди моята дъщеря, ние живеехме пет години в неговия апартамент. И когато се говори за корумпиран служител, аз давам сигнал към Вашите колеги от Биволъ да погледнат, аз също съм бил главен архитект на Столична община, да отворят всички сайтове, да видят Иван Несторов фирмите, които аз съм бил задължен да им помагам в реализацията на своите инвестиционни намерения, дали са подавали сигнали и дали са констатирали, че Иван Несторов е корумпирания служител. Но нека да погледнат и всички тези главни архитекти, които са били след Иван Несторов.
-Тоест, Вие нямате имот на брега на морето в Созопол, така ли да разбирам?
-На тъст ми е, не е на Несторов. По тази причина, аз Ви казах, той е достатъчно заслужил и е оставил следа в нашето културно наследство.
Припомняме фактите.
Никъде в нашата публикация няма думите “корумпиран” и “корупция” по отношение на арх. Несторов.
През 2002 г. заслужилият звукорежисьор Веселин Цолевски, вечна му памет, купува в Созопол апартамент от 68 кв. на първа линия само за 17 300 лв. от фирмата БДК ООД. Тогава той е на 74 години.
През 2010 г. Веселин Цолевски заменя този апартамент срещу друг апартамент от фирмата “БДК Инвест”, която е със същите собственици. Новият апартамент е на още по-елитно място, по-голям е с 30 кв. м. Има и голяма тераса с красив изглед към залива, какъвто предишният апартамент няма. Арх. Иван Несторов и семейството му почиват там всяка година.

През 2005 г. тъщата на арх. Иван Несторов купува апартамент от 92 кв. м. в София само срещу 47 500 лв. Продавач е строителна фирма, която продава идентични апартаменти в същия блок и по същото време за над 160 000 лв.
Добавяме и още един интересен факт. Дъщерята на арх. Несторов Мая Несторова,за която той споменава в отговора си, придобива гараж срещу 16 485 лв. на 19 годишна възраст, а на 22 годишна възраст брои 175 046 лв. за апартамент от 85 кв. м. в София. Няма данни младата дама да е изтеглила ипотечен заем или да е имала собствен бизнес.
Всичко това подлежи на проверка от КПКОНПИ. Питаме дали е налице конфликт на интереси, тъй като арх. Несторов през годините е заемал отговорни висши длъжности свързани с контрола на дейността на строителните фирми, включително тези, които са продавали апартаменти по силно занижени цени на негови роднини?
Биволъ изпрати точно такъв въпрос на арх. Несторов, но той не върна отговор. Не чухме негов смислен отговор и по време на пресконференцията.
Разбира се, КПКОНПИ може и да приеме обяснението, че собствениците на БДК са направили щедър подарък на неговия тъст, а друга фирма е продала по занижени цени на неговата тъща, просто защото строителните босове са дълбоко признателни на заслужилия звукорежисьор Веселин Цолевски, оставил трайна следа в българската култура.
Ако това изчерпва казуса, то дай Боже българските фирми да се погрижат и за други културни дейци със съществен принос за българската култура и да ги възнаградят с такива елитни имоти като този на снимката. И нека никой не бъде ощетен. Дори и дейците без зетьове, които контролират работата на строителите.
***
Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.
Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol
При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.
Извършвайки плащане Вие се съгласявате с Общите условия, които предварително сте прочели тук.
Please, read our Terms and conditions here.
Биволъ не записва и не съхранява номера на Вашата банкова карта. Плащанията се обработват през системата Stripe. Даренията за Биволъ с банкови карти се управляват от френската неправителствена организация Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.
Bivol is not recording the number of your bank card. The card payments go through Stripe. Card donations for Bivol are managed by the French NGO Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.
Извършвайки плащане Вие се съгласявате с Общите условия, които предварително сте прочели тук.
Please, read our Terms and conditions here.
Биволъ не записва и не съхранява номера на Вашата банкова карта. Плащанията се обработват през системата Stripe. Даренията за Биволъ с банкови карти се управляват от френската неправителствена организация Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.
Bivol is not recording the number of your bank card. The card payments go through Stripe. Card donations for Bivol are managed by the French NGO Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.
IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD
Извършвайки плащане Вие се съгласявате с Общите условия, които предварително сте прочели тук.
Биволъ не записва и не съхранява номера на Вашата банкова карта. Плащанията се обработват през системата Stripe. Даренията за Биволъ с банкови карти се управляват от френската неправителствена организация Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.
SMS код BIVOL
За да подкрепите с малка сума нашите разследвания и автори, можете да изпратите SMS на кратък номер. Ще получите с обратен SMS линк към нашия архив.
- Изпрати 1,2 лв. на номер 1851 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
- Изпрати 2,4 лв. на номер 1092 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
- Изпрати 4,8 лв. на номер 1094 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
- Изпрати 12 лв. с два смс-а на номер 1096 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
Сумите са с включен ДДС. Моля, имайте предвид, че това е най-неефективният начин да подпомогнете Биволъ, тъй като комисионната на мобилните оператори достига 60%. Ако имате възможност, използвайте някой от другите методи на плащане.
Криптовалути
За да ни изпратите биткойни сканирайте QR кода или използвайте един от двата адреса: Standard: 1EY3iwkPXiby6XFsyCcVPGZPYCGPbPeVcb
Segwit: bc1ql28g7qnvdmenrzhhc7rtk0zk67gg4wd9x9jmmc
- Международно признание
“Биволъ” представи достойно българската журналистика на най-големите световни форуми в Швеция
- 27 септември 2023 - Бюрократите и мафията цинично унищожават природата
Фиаското на властта с обявяването на нова защитена територия на Корал
- 17 септември 2023 - ВИДЕОИНТЕРВЮ и документи на “Биволъ”
Фирми на ГЕРБ и кметът им “в сянка” – отговорни за жертвите в Царево, сигналите се смачкват
- 11 септември 2023
This post is also available in: English
Трябва да влезете, за да коментирате.