Wikileaks пусна 35000 грами за един ден – 56 от София

Екип на Биволъ

wl_information_free

Вчера Wikileaks разсекрети най-голямата порция американски дипломатически документи. Наведнъж в сайта на организацията бяха публикувани над 35000 грами с некласифицирана информация от различни страни.

56 от новите доклади са от американското посолство в София. Така броят на грамите от София публикувани до момента става 167 от общо 978, с които Wikileaks разполага.

За да се справи с обработката на информацията в докладите, Wikileaks призова чрез социалните мрежи своите привърженици да търсят в тях интересна информация и да я докладват в Twitter, използвайки етикета #wlfind. Този метод е познат още като crowssourcing (включване на тълпата) и беше приложен от Гардиън за прочитането на хиляди страници електронна кореспонденция на Сара Пейлин, които бяха предоставени на вестника в сканиран вид.

Най-удобната търсачка за новите, както и за публикуваните вече грами се намира на сайта Cablegatesearch.net.

Интересните за България данни от този голям теч се откриват по-скоро в грами изпратени от други посолства и в които се споменава нашата страна.

Байърли от Москва: Руснаците нямат пари, машини и работници, за да строят нови АЕЦ

Един от интересните нови документи, в които се споменава България е подписан от посланик Байърли, който след София отиде на работа в Москва. В грама от 3 април 2009 г.  той подчертава, че руската фирма Атомстройекспорт (ASE) има проблеми с кредитирането, производството, и квалифицирания персонал. Поради това има съмнения дали АСЕ ще успее да се довърши вече постигнати споразумения за строеж на 11 реактора в Индия (Куданкулам), Иран (Бушер), Украйна (Каменицкая) и България (Белене).

Въпреки тези трудности руското правителство агресивно търси нови договори в Китай, Турция, страни от Латинска Америка и Близкия Изток.

Директорът на департамента по маркетинг и бизнес развитие на руската компания „Атомстройекспорт” Леонид Янко е казал на посолството, че за Китай, Индия и централата в Бушер “няма проблеми”. Коментарът на Янко за останалите проекти (сред които и Белене) е бил: “ами, ако всичко върви добре”.

Бившият зам.-министър на атомната енергетика на Руската федерация – Булат Нигматулин – e бил много по-скептичен за успешното завършване в срок на проектите на АЕС. Според грамата той е казал, че “тези планове са фантазия”. Нигматулин посочил също, че специализираните работници в ядрения сектор в Русия са се стопили от 55000 през 1980, до 5000 днес.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

Вижте също / Read Also