Свидетел: “Лийдуей” искаше да ме наеме като трол през май 2011 г.

Екип на Биволъ

Capture_2014-02-15_a_13.19.25

От преди 22 часа групат “Къде са парите за бежанците” има нов администратор, регистриран преди 23 часа. Хвалебствените съобщения за Йотова са изтрити, но са документирани със скрийншотове и свидетели.

Специалистът по онлайн маркетинг и оптимизация на сайтове Александър Стоянов е кандидатствал за работа в Лийдуей през май 2011, два месеца след създаването на фирмата през март. По време на интервюто директно му е обяснено, че в задълженията му ще влиза и писане на коментари за политически партии в новинарски форуми, тъй като предстоят избори.

Стоянов стига до Лийдуей чрез анонимна обява в сайт за работа. Името на фирмата Лийдуей липсва в обявата, а когато той изпраща кандидатурата си му се обаждат от друга фирма, преди да прехвърлят комуникацията към Оля Маркез.

“Имаше някаква конспиративност” – спомня си той. “Водеха ме по едни коридори, а фирмата не беше афиширана никъде, дори на вратите на офисите”.

На интервюто, което се провело в нов офис на бул. България. присъствали двама души: Оля Маркез и един солиден мъж в костюм, който не се представил, но също задавал въпроси. Вероятно става дума за другия съдружник във фирмата, който е бил дипломат в ООН.

“Предложението за работа включваше писане на коментари в сайтове (освен традиционни онлайн маркетинг неща) – за различни клиенти, сред които имало и политически партии” – обясни той за Биволъ. “Дамата ме попита дали имам нещо против това и аз казах, че зависи за коя партия и изразих надежда, че не е за Волен Сидеров. На това Оля отговори, че все пак спазват някаква хигиена…”

“Доколкото разбрах, двама от хората в офиса се занимаваха само с писане на коментари, а част от работата на новия човек (за чиято позиция ме одобриха) щеше да е да ги координира. Предложението за заплата беше 800-900 лв. или нещо подобно.”

Няколко дни след интервюто Александър получава обаждане, че е одобрен за позицията, но междувременно той си бил намерил друга работа и отказал на “Лийдуей”.

Попитан изрично по телефона дали би разказал същото в съда Александър Стоянов спокойно отговори, че това не е проблем и застава зад думите си с лицето си.

Бивш трол на “Лийдуей”: “Работих два дни докато разбрах какво ме карат да правя”

Втори източник пожелал анонимност писа на редакционната поща следното: “Бях тяхно тролче за цели два дни и половина докато разбера какво всъщност ме карат да правя и напуснах. Всичко, което сте написали е точно така и се радвам, че сте ги разобличили”.

“Ако мога да съм ви в помощ, ще кажа само, че преди време са правили кампании и за Мтел, а при напускането ми започваха да правят кампания за Илияна Йотова”.

Към съобщението са прикрепени документи, които показват, че фирмата е започнала работа за онлайн позиционирането на Илияна Йотова още от септември 2013 г. В документите има и списък с фейсбук профили, които съвпадат с тези от отчета за свършеното по позиционирането на Йотова в групата “Къде са парите за бежанците”.

Експресно замитане на следите

Читатели на Биволъ във Фейсбук следят групата  “Къде са парите за бежанците”, в която от вчера се замитат следите от съобщенията, оставени от троловете за възхвала на Йотова, както и критиките срещу Кристалина Георгиева. Администраторът на групата е сменен с нов профил, създаден преди 23 часа, малко след унищожителната публикация в брюкселското издание Euractiv, разкриваща, че Йотова е фактурирала на Европарламента услугите на Лийдуей.

Capture_2014-02-15_a_13.19.43

Повечето от профилите на самите тролове, активни при първата публикация на Биволъ по темата вече са изтрити:

Alexandrina Petrova https://www.facebook.com/aleksandrinap3

Anna Plachkova https://www.facebook.com/anna.plachkova.1

Antonio Lozanov https://www.facebook.com/antonio.lozanov.1

Biser Ivanov https://www.facebook.com/biser.ivanov.5623

Borisa Mirkovic https://www.facebook.com/borisa.mirkovic

boyan linevski https://www.facebook.com/bobo.linevski

Branimir Kirilov https://www.facebook.com/branimir.kirilov.7

Dimitar Dimitrov https://www.facebook.com/profile.php?id=100002630260209

Elitsa Sotirova https://www.facebook.com/elitsa.sotirova.3

Galya Carova https://www.facebook.com/galya.carova

Hristo Zaprianov https://www.facebook.com/profile.php?id=100005015292340

Irina Stamenova https://www.facebook.com/irina.stamenova.56/

Ivan Yanev https://www.facebook.com/ivan.yanev.562

Katq Ivancheva https://www.facebook.com/katq.ivancheva.9

Kiril Mustangiev https://www.facebook.com/kirilmustangiev

Kostadina “Koni” Valerieva https://www.facebook.com/koni.valerieva

Liliana Mezeklieva https://www.facebook.com/liliana.mezaklieva

Liubomir Gechev https://www.facebook.com/liubomir.gechev

Luka Trayanov https://www.facebook.com/lucastorn

Margo du Tarnovska https://www.facebook.com/margo.dutarnovska

Milena Kraicheva https://www.facebook.com/milena.kraicheva

Milena Tzvetkova https://www.facebook.com/profile.php?id=100004433732979

Milena Velinova https://www.facebook.com/milena.velinova.1

Nadejda Todorova https://www.facebook.com/nadejda.todorova.378

Nina Lanina https://www.facebook.com/profile.php?id=100004355231926

Nona Veleva https://www.facebook.com/nona.veleva.5

Stanimir Atanasov https://www.facebook.com/profile.php?id=100004409711089

Stefan Savov https://www.facebook.com/stefan.savov.775

Stoyan Andonov https://www.facebook.com/stoyan.andonov.585

Stoyan Popov https://www.facebook.com/stoyan.popov.180

Todor Dimitrov https://www.facebook.com/todor.dimitrov.79219

Todor Krustanov https://www.facebook.com/todor.krustanov.3

Trayan Petkov https://www.facebook.com/az.trayan.petkov

Vallery Petroff https://www.facebook.com/vallery.petroff

Yoan Zarkov https://www.facebook.com/yoan.zarkov

Андреа Георгиева https://www.facebook.com/chuvalche

Борис Славчев https://www.facebook.com/borislavchev

Дани Иванов https://www.facebook.com/dani.ivanov1234

Диана Стефанова https://www.facebook.com/diana.stefanova13

Кирил Мустанджиев https://www.facebook.com/kirilmustangiev

Кирил Стоянов https://www.facebook.com/k.mendeleev

Марина Каменова https://www.facebook.com/Marina.Kamenova12

Мая Тодорова – Алексиева https://www.facebook.com/profile.php?id=100001978849377

Милен Гурчев https://www.facebook.com/frani.glass

Михаил Малев https://www.facebook.com/profile.php?id=100004467644274

Петя Маврова https://www.facebook.com/petia.mavrova1

Симона Бояджиева https://www.facebook.com/ladybugina

Траян Петков https://www.facebook.com/az.trayan.petkov

Изтриването на доказателствата, видяни и документирани от хиляди свидетели, всъщност е признаване на вина. Освен това Facebook пази историята на групите в архив, който може да бъде разкрит при съдебна поръчка за експертиза, ако нещата стигнат до съд.

Скрийншотовете на Биволъ и други потребители от изтритите профили и съобщения можете да видите в албум на Facebook страницата на Биволъ.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

Избрахте да дарите 10.00€ Месечно

Възможности за плащане
Информация за Вас

Информация за банковата карта
Плащането е защитено със SSL криптиране

Обща сума: 10.00€ Месечно

Извършвайки плащане Вие се съгласявате с Общите условия, които предварително сте прочели тук.

Please, read our Terms and conditions here.

Биволъ не записва и не съхранява номера на Вашата банкова карта. Плащанията се обработват през системата Stripe. Даренията за Биволъ с банкови карти се управляват от френската неправителствена организация Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.

Bivol is not recording the number of your bank card. The card payments go through Stripe. Card donations for Bivol are managed by the French NGO Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.

Възможности за плащане
Информация за Вас

Информация за банковата карта
Плащането е защитено със SSL криптиране

Обща сума: 5.00€

Извършвайки плащане Вие се съгласявате с Общите условия, които предварително сте прочели тук.

Please, read our Terms and conditions here.

Биволъ не записва и не съхранява номера на Вашата банкова карта. Плащанията се обработват през системата Stripe. Даренията за Биволъ с банкови карти се управляват от френската неправителствена организация Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.

Bivol is not recording the number of your bank card. The card payments go through Stripe. Card donations for Bivol are managed by the French NGO Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.

лв.
 
The current exchange rate is 1.00 EUR equals 2,00 BGN.
Възможности за плащане
Информация за Вас

Внимание: с този метод сумата ще е в лева, а не в евро. Можете да изпратите "Данъкъ Биволъ" електронно през Epay.bg или с банков превод. От територията на България можете също да изпратите пари в брой през EasyPay, или да направите превод през банкомат, поддържащ услугата B-Pay.    

Обща сума: 10,00 лв.

Извършвайки плащане Вие се съгласявате с Общите условия, които предварително сте прочели тук.

Биволъ не записва и не съхранява номера на Вашата банкова карта. Плащанията се обработват през системата Stripe. Даренията за Биволъ с банкови карти се управляват от френската неправителствена организация Data for Reporters Journalists and Investigations - DRJI.

SMS код BIVOL

За да подкрепите с малка сума нашите разследвания и автори, можете да изпратите SMS на кратък номер. Ще получите с обратен SMS линк към нашия архив.

  • Изпрати 1,2 лв. на номер 1851 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
  • Изпрати 2,4 лв. на номер 1092 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
  • Изпрати 4,8 лв. на номер 1094 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ
  • Изпрати 12 лв. с два смс-а на номер 1096 с код BIVOL и получи достъп до Архивите на Биволъ

Сумите са с включен ДДС. Моля, имайте предвид, че това е най-неефективният начин да подпомогнете Биволъ, тъй като комисионната на мобилните оператори достига 60%. Ако имате възможност, използвайте някой от другите методи на плащане.

Криптовалути

За да ни изпратите биткойни сканирайте QR кода или използвайте един от двата адреса: Standard: 1EY3iwkPXiby6XFsyCcVPGZPYCGPbPeVcb

Segwit: bc1ql28g7qnvdmenrzhhc7rtk0zk67gg4wd9x9jmmc

This post is also available in: English

Вижте също / Read Also

%d блогъра харесват това: