Прокуратурата не вижда корупция в записа от #АПИгейт, но активно издирва източника и ще разпитва журналистите от Биволъ

Екип на Биволъ

Както и в други знакови случаи с изтекли записи на властта, прокуратурата игнорира данните за корупция и търси единствено източника на записа. Това става ясно от прокурорско дело 6917/2019 по описа на Софийска градска прокуратура, във връзка с което редакцията на Биволъ беше призована да предостави записа, публикуван в статията #АпиГейт: Да ударим едно рамо на Иван да строи., а журналистите от сайта трябва да се явят да дават обяснения в ГДНП.

Става дума за запис на разговор между Михаил Рашков, директор “Поддържане на пътната инфраструктура” в АПИ и дама, която в други медийни публикации, но не тези на Биволъ, е идентифицирана като Десислава Христова, член на УС на държавната компания “Автомагистрали” ЕАД.

Разговорът между двамата разкрива схемата и механизма, по които се усвояват парите за пътища – чрез непрозрачни възлагания на фирми, без обществени поръчки, но на “наши хора”, на които влиятелни лица “дават едно рамо”.

По-конкретно се обсъжда някакъв Иван, за когото жената от записа открито лобира да бъде подизпълнител на обекти, възложени от АПИ на държавното дружество. Иван вече строял “пилотно” обект на Мало Бучино, бил много ангажиран, изпълнителен и точен.

“А за Ванката, тва е, заставам зад неговата сила, заставаш до мене, точен е.” – казва женският глас на Рашков.

Няколко дни след статията ни от 29 януари т.г. Десислава Христова, която не беше идентифицирана в първоначалната ни публикация, подаде изненадващо оставка като член на УС на “Автомагистрали” ЕАД Впоследствие от публикация на в. Сега стана ясно, че на 11 февруари Христова е подала сигнал до Сотир Цацаров, с който иска прокуратурата да изиска записа от редакцията на “Биволъ” и да направи проверка “за неговата автентичност и законосъобразност, както и за извършени престъпления от мен, изведени от съдържанието на въпросния запис”.

Както уточни Биволъ, разговорът е записан случайно от шофьор, позвънил в Агенция “Пътна инфраструктура” на номера 02 9173 376, който според указателя в сайта на АПИ е на инж. Михаил Рашков, . Изглежда, че поради недобре затворена слушалка, позвъняването е оставено на прослушване и шофьорът е записал разговора на мобилния си телефон.

Прокуратурата се е задействала по сигнала на Христова и е разпределила преписката на СГП, която пък е възложила проверка на Главна дирекция “Национална Полиция”. Редакцията на Биволъ вече изпрати целия запис, с който разполага, до ГДНП по електронна поща. Предварително заличихме в оригиналния запис единствено думите “Ало”, “Ало”, които произнася шофьорът, с надеждата някой в АПИ да отговори на запитването му за информация. Това е направено единствено с цел да се защити самоличността на източника и изрично е съобщено на ГДНП в придружаващото писмо.

В Прокуратурата няма усещане за корупция

Факт е, че държавното обвинение изобщо не реагира на публикацията ни със записа в дните след 29 януари, като по същото време се активира за минути след излъчването на записа “Ало Банов”. Вероятно нямаше да има реакция чрез самосезиране и до момента, ако не беше формалния сигнал на Христова до Сотир Цацаров.

Това показва за пореден път двойния аршин на прокуратурата която се снишава когато наяве излязат данни за  престъпления свързани с висшите сфери на властта. В записа, впрочем, се споменава и името на премиера Бойко Борисов, който искал да реже лента на обекта, изпълняван от мистериозния Иван и се говори за шефа на “Автомагистрали” ЕАД Стоян Беличев, който бил близък до Гинка Върбакова. 

Табу за разследващите са и схемите, при които се усвояват непрозрачно милиарди. Именно на “Автомагистрали” ЕАД беше възложено без обществена поръчка да строи магистрала “Хемус” за над 1,4 милиарда лева, въпреки, че държавното дружество няма нито машини, нито опит за такива мащабни обекти. Има обаче някакъв “Иван”, а вероятно също и “Драган” и “Петкан”, на които някой “ще даде едно рамо” да се включат на хранилката покрай магистралата.

Биволъ заяви още в първата публикация, че ще предостави оригинала на записа ако в прокуратурата се появи усещане за корупция, но явно такова няма и до момента. В противен случай делото щеше да е разпределено на  ресорната Специализирана прокуратура, а не на Софийска градска прокуратура, която е компетентна да проучва източника на записа, но не й корупционните действия, за които става дума в него. Подобен беше случаят със записите #Яневагейт, които също не бяха проверявани за корупционните данни в тях по същество, а единствено и само за източника на записа.

Подозрително е също и разпределението на ГДНП, която е компетентна да събира данни за прокурорски преписки от чужбина. Както научи Биволъ, в хода на разследването за Яневагейт, наблюдаващият прокурор Димитър Франтишек Петров е поискал и получил от френската прокуратура разрешение да обискира нашия сървър във Франция, за да изземе записите. По същото време ВСС настойчиво искаше от нас да му предоставим в цялост аудио файловете, които публикувахме на части, а Сотир Цацаров и Ясен Тодоров си позволяваха груби нападки и обиди спрямо Биволъ.

До обиск обаче не се стигна, вероятно заради преценката, че общественият отзвук от такъв набег срещу разследваща медия в държава членка на ЕС, ще донесе повече негативи, отколкото годни по НПК резултати. А резултатите щяха да бъдат нулеви, защото Биволъ по принцип не складира чувствителна информация на публични сървъри, които са достъпни за властите.

От това, което е известно до момента, можем да заключим, че разследването на записа “АПИ Гейт” се развива по същата прокурорска щампа като разследването на записите “Ало Ваньо” и “Янева гейт” Разликата е, че в “АПИ Гейт” залозите са много по-скромни за отделни личности. Споменаването на Борисов е по-скоро анекдотично с мерака му да реже поредната лента.  Не е засегнат и главният прокурор Цацаров, който в разказите на съдия Владимира Янева пред съдия Ченалова и адв. Мондешки беше обрисуван като лице, злоупотребяващо с власт и правомощия. Но пък е голям залогът за милиардите, които властта се кани да разпредели на тъмно по схемата “да ударим едно рамо на Иван”.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

This post is also available in: EnglishRussianFrench

Вижте също / Read Also