Ексклузивно в Биволъ

Прокуратурата установи престъпление покрай заплатата на Лена Бориславова от ББР

Произлязла е значителна вреда в размер на 49 хил. лв. за държавното предприятие, констатира се в постановлението на Софийска градска прокуратура, предоставено на „Биволъ“

Длъжностно престъпление е установено по казуса около заплатата,  която е взимала бившата началничка на кабинета на експремиера Кирил Петков, Лена Бориславова, в качеството ѝ на външен юрисконсулт на държавната Българска банка за развитие (ББР). Това става ясно от постановление на прокурор от отдел „Специализиран“ на Софийска градска прокуратура (СГП). Съответното прокурорско постановление е предоставено на „Биволъ“ от СГП и от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) към Министерството на финансите (МФ) чрез официална кореспонценция по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). 

Отговор от АДФИ на официално запитване на Биволъ по ЗДОИ

“Се наказва с лишаване от свобода от една до шест години…”

 Става дума за престъпление по чл.220, ал.1 от Наказателния кодекс (НК) на Република България, констатира в постановлението (вижте документа долу) си от 21 май 2024 г. прокурор Ангел Кънчев от отдел „Специализиран“ на Софийска градска прокуратура.


Чл. 220. (1) (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила 
от 13.10.2006 г., изм. - ДВ, бр. 26 от 2010 г.) 
Длъжностно лице, което съзнателно сключи неизгодна 
сделка и от това произлезе значителна вреда за 
стопанството или за учреждението, предприятието или 
организацията, които то представлява, се наказва с 
лишаване от свобода от една до шест години, като 
съдът може да постанови лишаване от право по чл.37, 
ал.1, точка 6.

(Източник: Наказателен кодекс на Република България) 

снимка: book.store.bg

ББР съзнателно е сключило неизгодна сделка

В постановлението, с което медията ни разполага по официален път,  прокурорът от СГП уведомява, че досъдебното производство е образувано още на 3 юни 2022 г., тоест почти година след извършеното деяние (юли 2021 г.), когато Кирил Петков вече е заемал поста на министър председател, а Лена Бориславова вече му е била началник на кабинета в Министерски съвет.

Досъдебното производство според прокурора е било „за това, че на 01.07.2021 г. в гр. София, длъжностно лице — изпълнителен директор на „Българска банка за развитие” ЕАД,

съзнателно е сключило неизгодна сделка“.

Става дума за договор за предоставяне на правни услуги с адвокатско дружество „Джингов, Гугински, Кючуков и Величков”, EИK 175174585 на стойност 16 428, 97 лева на месец. Разследване на Биволъ установи по безспорен начин, че в кантората на същото дружество, където са работили адвокатите Лена Бориславова и Никола Минчев, са съставени фалшифицираните документи на НПО “Да запазим Корал”. Чрез това престъпление Кирил Петков е бил нелегално и незаконно заменен в УС на Сдружението с “проксито” си Мартин Драгулев, като по този начин е представил неверна Декларация за липса на конфликт на интереси пред КПКОНПИ по силата на Закона за администрацията за да може да бъде назначен за служебен Министър на икономиката в Правителството на Президента Радев през май, 2021 г. След като поема поста и става Принципал на ББР, той сключва Договора за Правно обслужване с кантората, в която са изготвени фалшивите му документи и персонално с работещата в нея Лена Бориславова, която проличава като фалшив пълномощник,  автор на неверните документи и легален техен вносител в Агенцията по вписванията с електронния си подпис. По случая за подправените подписи и съставянето на фалшивите документи се води отделно разследване от Софийска Районна Прокуратура. /виж тук/

“Взаимната свързаност на двата казуса определено дава основание да се направи хипотезата, че фалшификацията на подписи и документи, за да стане Кирил Петков Министър и последващите парични преводи от ББР към Кантората и Лена Бориславова, постига тълкуванието на облагодетелстване вследствие на документната измама и в състав на продължавано престъпление”, смятат вещи юристи.

Никола Минчев и Лена Бориславова – съставители на фалшиви документи за Корал

„И от това е произлязла значителна вреда в размер на 49 286,91 лева за предприятието, което TO представлява – ,,Българска банка за развитие” ЕАД“,

констатира се в постановлението на прокурора от СГП.

След още почти две години има развитие по казуса, след като е извършена инспекция от контролния орган на финансовото ведомство какъвто е АДФИ.

В постановлението пише, че нa 26 април 2024 г. в СГП е постъпило писмо на директора на AДФИ и приложен по него доклад нa АДФИ, подготвен на 21 март 2024 г.

„Финансовата инспекция, обективирана в посочения доклад на АДФИ, е билa извършена по писмени указания на нaблюдaвaщия настоящото дело прокурор от СГП“, констатира Ангел Кънчев.

Постановление на СГП във връзка с искането по ЗДОИ на Биволъ до АДФИ за предоставяне на Доклада, обследващ договори на ББР, чийто Принципал е бил Кирил Петков.


 
Постановлението на Софийска градска прокуратура 
от 21 май 2024 г. е официално предоставено на "Биволъ", като с него се нарежда и на АДФИ да ни бъде 
предоствен целият доклад от ревизията на договора на ББР с „Джингов, Гугински, Кючуков и Величков" 

Имената на Кирил Петков, Лена Бориславова и бивши или действащи членове на топ мениджмънта на ББР изрично в това прокурорско постановление не се споменават.

Публичността няма да попречи на разследването

Прокурорът също така пояснява в постановлението, че на 15 май 2024 г. е постъпило писмо друго писмо на директора на АДФИ, с което CГП е уведомена, че в AДФИ е постьпило заявление от директора на „Биволъ“ Асен Йорданов в качеството му на журналист, с което по реда на ЗДOИ се иска достъп дo определена информация, съдържаща се в доклад нa АДФИ по ревизията на договора на ББР с адвокатската кантора „Джингов, Гугински, Кючуков и Величков”.

От постановлението става ясно, че докладът на АДФИ вече е приобщен към писмените доказателства по настоящото производство, което вече се разследва в Комисията за противодействие на корупцията (КПК).

Също така очевидно делото за заплатата на Бориславова е в напреднал стадий и цялата информация по него вече е събрана. „Доколкото разследването по дeлoтo е в такъв етап, че информацията обективирана в описаният доклад на АДФИ, вече е събрана по надлежния процесуален ред,

изрично следва да се пocoчи, че няма да се попречи на разследването, ако кoпия от тези доклади се предоставят на трети лица по предвидения за това Законов ред – ЗДOИ

или реда на Закона за държавната финансова инспекция, НПК, Споразумението за взаимодействие между ПPБ и AДФИ или др.“, пише прокурор Кънчев.

Два прости въпроса към Кирил и Лена

Очевидно е въпрос на техническо време и законови срокове „Биволъ“ да получи съответния доклад на АДФИ от ревизията на договора на ББР с адвокатското дружество, в което е работила Лена Бориславова до влизането си в политиката през 2021 г.

„УКАЗВАМ на Директора на АДФИ, че крайното решение за предоставяне на горепосочената информация пo реда на ЗДOИ или по реда на ЗДФИ е нeгoвo и за същия остава задължение единствено да уведоми CГП дали е предоставил исканата информация на заинтересованото лице /в случая Асен Йорданов — журналист/“.

Поясняваме, че „Биволъ“ е подал заявление по ЗДОИ, регистрирано в деловодната система на АДФИ на 10 май 2024 г.  В него медията ни изисква информация относно проведената от АДФИ инспекция на договор за правно обслужване между държавната ББР и адвокатска кантора “Джингов, Гугински, Величков и Кючуков”, сключен през 2021 г. Припомняме, че в онзи момент Кирил Петков е заемал поста на служебен министър на икономиката в кабинета на Стефан Янев и е бил в качеството си на такъв принципал на ББР, в която е назначил ново ръководство.

След като инспекцията е била извършена, съответният доклад на АДФИ е бил предаден на прокуратурата, а именно – СГП.  Затова „Биволъ“ поиска от АДФИ на медията ни да бъде предоставена информация за извършената инспекция по този казус, както и целия доклад от приключилата проверка. Екипът на „Биволъ“ настоя, че тази информация е с надделяващ обществен интерес.

Очаквайте нови подробности и публикуването на целия доклад на АДФИ по казуса със заплата на Лена Бориславова от ББР в сайта „Биволъ“ веднага, щом такъв ни бъде предоставен.

Заглавната снимка: БГНЕС 

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

This post is also available in: EnglishRussianFrench

Вижте също / Read Also