По схемата "Сливи за смет"

Медицинските фурми от ОАЕ стигнаха до Червения кръст

Екип на Биволъ

Камион с над 10 тона фурми пристигнали от ОАЕ като медицински консумативи днес беше разтоварен в склада на Червения кръст в с. Долни Лозен, засне репортер на Биволъ. 

Фурмите са от емиратския производител Al Foah, рекламиращ се като “Посланик на фурмата от ОАЕ“. Както се вижда от снимките, товаренето на ценните плодове на софийската митница на летището не е било особено грижливо.

Емиратите са известни с производством на този палмов плод. Счита се, че фурмите от ОАЕ са по-качествени от иранските.

“Хубава, питателна храна”

Вчера Биволъ разкри, че доставените в понеделник с полети на България Ер от ОАЕ 15 тона “медицински консумативи” се състоят от малко количество маски и калцуни и много фурми.

Пратката от Емиратите беше шумно рекламирана от властта като голям успех в борбата срещу коронавируса и никъде не беше споменато за фурми.

От официалното правителствено съобщение, ретранслирано във всички медии се разбра, че “ОАЕ осигуряват за България 15 тона медицински консумативи – маски, ръкавици, дезинфектанти и облекла, както и храна”. Същото беше изчетено и от шефа на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски на брифинг в Министерски съвет.

“Две фирми – “Градус” и “Интръст”, са направили много сериозна сделка с Обединените арабски емирства. Става въпроса за размяна на 32 тона храни с ОАЕ, срещу което сме получили 15 тона медицински консумативи. Транспортът е поет от фирмите, а държавата не е платила нищо. Тази помощ е голяма, защото става въпрос за предпазни средства – маски, ръкавици и облекла” – каза ген. Мутафчийски.

Ако наистина пратката съдържаше 15 тона маски, това би се равнявало на количество от 3 милиона маски. Но реално са доставени само 69 000 маски, уточниха от Червения кръст.

Срещу тези фурми двете български фирми, “Интръст” на депутата Пеевски и “Градус”, свързана с министъра на земеделието Десислава Танева, са изпратили в Дубай 32 тона агнешко, млечни изделия и зеленчуци. Биволъ се сдоби и със снимки от товаренето на агнешкото на Летище София.

Министърът на икономиката Емил Караниколов, който придружи пратката до Абу-Даби, коментира за Биволъ, че фурмите са “хубава, питателна храна” и ще бъдат раздадени на социалните домове. Не стана ясно защо не е раздадено агнешкото, което също се явява хубава храна, при това традиционна по Великденските празници.

Несъразмерната сделка с ОАЕ вероятно е част от дипломатически ход за замазване на голям гаф на българската прокуратура. Според информация в медиите български прокурори и оперативни лица на посещение в Емиратите са поискали среща с издирваните Васил Божков и Георги Попов. Домакините са откликнали, но българските ченгета са се опитали да отвлекат Божков и Попов.

Стигнало се е до физически сблъсък с местните власти и огромен дипломатически скандал, след който главният прокурор Иван Гешев – идеолог на акцията, се покри и прекрати медийните си изяви за няколко седмици. Междувременно посланикът ни в Абу-Даби няколко пъти е викан “на килимчето” за обяснения.

В този контекст операцията “Агнешко срещу фурми“ придобива смисъл като изпращане на дарове за умилостивяване на шейховете, прийом известен в дипломацията от древни времена.

Цензура за фурмите

Българските власти засега мълчат за този скандал, който разкрива не само съмнителна сделка, но и тиражирането на очевидни неистини от властта и от официалния щаб за борба с коронавируса.

Вчера, 15.04.2020, телевизията България Он Ер, която е собственост на варненския холдинг ТИМ, считан за организирана престъпна група от американските дипломати, излъчи репортаж за “Фурмигейт”. Видеото беше веднага свалено от страницата на медията, но още може да се намери в кеша на Google. Вместо него късно вечерта в сряда в сайта се появи кратка новина, но без видеорепортажа. Биволъ публикува изтритото видео в своята Facebook страница (виж тук).

Цензурираният материал на България Он Ер

ТИМ и премиерът Бойко Борисов имат стари бизнес отношения от 90-те години в областта на цигарената контрабанда, както разкри Биволъ.

Цензуриран беше и въпрос зададен от нашата медия в официалната страница на Генералното консулство на България в Дубай във Фейсбук, под информацията, че в Абу-Даби са пристигнали само 20 тона български стоки, а не 32 тона, както беше обявено от Министерски съвет.

Попитано защо тези въпроси се трият, Министерството на външните работи отговори, че няма отношение към случая, но щели да направят забележка на Генералния консул в Дубай Иван Йорданов.

МВнР: Фейсбук профилът на ГК-Дубай се поддържа от ГК-Дубай. МВнР премахва потребителски коментари от своите постове само ако съдържат реч на омразата. Ще обърнем внимание на ГК-Дубай да коригират политиката си във Фейсбук.

От пресслужбата на Министерски съвет засега няма отговор колко точно е количеството храни изпратено в ОАЕ – 20 тона или 32 тона.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

This post is also available in: English

Вижте също / Read Also