Кои са фирмите на Пеевски г-н Горанов?

Министърът на финансите обяви, че депутатът имал фирми и кредити към КТБ, каквито няма в декларациите му
Екип на Биволъ

Финансовият министър Владислав Горанов, известен със снимката си с Делян Пеевски в столично заведение днес хвърли новината, че през 2014 г. Пеевски е имал фирми и дългове към КТБ, които обаче покрил, за да няма упрек към него, че участвал във фалита на КТБ. Това казва той в интервю за Медияпул.

Тоест, откакто сте министър, ББР не е отпускала кредит на фирма, свързана с Пеевски, така ли?

По мое време са отпускани доста кредити, но нямам представа кои са фирмите, свързани с Пеевски. Официално не ми е известно кои са фирмите, собственост на Пеевски. Знам от медиите и от Търговския регистър, че е придобил дял в “Техномаркет”, а свързваната с него “Водстрой 98” вече е собственост на Велико Желев. Така че ако ми кажете кои са фирмите на Пеевски, ще мога да кажа дали им е отпуснат кредит по мое време. “Водстрой” например има кредит от ББР, но не е фирма на Пеевски, като той няма нито преки, нито косвени връзки с нея. Що се отнася до КТБ, доколкото ми е известно, Пеевски върна всичките си кредити от тази банка, за да няма упрек към него, че е участвал във фалита на КТБ чрез задължения на негови фирми. В момента не ми е известно нито една фирма, свързана с Пеевски, да има задължения към КТБ.

Проверка в декларациите на депутата Делян Пеевски обаче показва, че към юни 2014 г., когато фалира КТБ, той не е имал никакви официални участия във фирми нито като собственик, нито като управител. Това личи от  декларацията, подадена от него през април 2014 г. пред Сметната палата.

За 2015 г. Пеевски подава уведомление, че няма промяна в декларираното от него състояние. Тоест, към момента на фалита на КТБ той не е имал фирми, поне официално.

Чак през 2016 г. Пеевски декларира участия във фирми, които започва да придобива от август 2015 чрез прехвърляния на дялове от неговата майка Ирена Кръстева

Възниква въпросът дали министърът на финансите Горанов не разполага с информация за фирми на Делян Пеевски и негови кредити към КТБ, която официално е била укрита от обществото. Биволъ отправи въпрос по ЗДОИ до Министерството на финансите, за да се изясни какво знае той за тези фирми и кредити.

Прави впечатление и осведомеността на Горанов за фирмата “Водстрой 98”, която не била на Пеевски, но има кредит от ББР отпуснат по времето, когато той е бил министър. Тази фирма официално се водеше на някой си Иван Мирински и имаше привилегията да печели обществени поръчки за близо половин милиард лева в строителството – самостоятелно или в консорциуми . Според банкера Цветан Василев, който даде интервю за проекта KTBFiles, фирмата е на Пеевски. “Какво е „Водстрой“? Това бяха два продънени самосвала. Това е една пощенска кутия за кражби.” – казва Цветан Василев. “Водстрой” обаче имала важна функция за комисионерстване при обществените поръчки в строителството – разкрива още бившият финансист на Пеевски. Очевидно с “продънени самосвали” няма как да се обезпечи многомилионния кредит отпуснат от обществената ББР.

Както Биволъ първи писа още през 2014 г. Пеевски е рефинансирал кредитите на контролираните в сянка от него фирми в ПИБ преди атаката срещу КТБ подета от неговите вестници и довършена от прокуратурата. ПИБ стана следващата банка на властта и беше спасена с държавни пари, а министър Горанов участва активно в прикриването на данните за зловещи злоупотреби с парите на вложителите, констатирани в доклад на БНБ. Тези данни, описани подробно от Централната банка са били укрити и от Брюксел, за да разреши държавната помощ за банката на Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев. Неотдавна “Техномаркет”, която вече официално е на Делян Пеевски, получи кредитна линия от 24 милиона лева от ПИБ. Проучване на Биволъ проведено преди новината за Техномаркет показа, че общо фирмите контролирани официално или неофициално от Пеевски дължат на банката 280 милиона лева, като кредитите не се обслужват.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

Вижте също / Read Also