„Престъпление и наказание“ с къщите за гости

След повече от десетилетие на членство в Европейския съюз, европейските проекти в България се превърнаха във финансови механизми за избрани. На тази територия не се допускат „простосмъртни“. Вероятно мерките по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) и най-вече скандалните къщи за гости онагледяват най-ясно тази тенденция. Огромният публичен скандал от миналата година принуди прокуратурата да разследва избирателно някои от обектите. Но тя си затваря очите за други фрапантни злоупотреби с къщите за гости, особено ако са свързани със знакови лица от ДПС, установи проверка на Биволъ.

От 2016 до днес Биволъ публикува разследвания за злоупотреби, конфликт на интереси и политическо влияние, при финансирането на проекти по ПРСР, познати като „Къщи за тъщи“. Заглавието на рубриката е вдъхновено от къщата край село Лиляново на Цеца Петрова Кръстева – тъща на бившия директор на дирекция в ДФЗ – Янаки Червеняков. Фондът финансира проект на нейната фирма “Нова Смарт” за изграждане на къща за гости (на заглавната снимка).

 

Проверка на Биволъ показа, че къщата не се използва за развитието на селски туризъм, а като частна резиденция.  Първите опити тя да се предлага през on-line платформи за отдаване под наем се правят доста време след когато аферата е разкрита в рамките на журналистическо разследване.

Една от многото

Тъщата на Янаки Червеняков обаче е просто една от многото роднини или подставени лица на високопоставени чиновници, политици и магистрати, чиито проекти са финансирани от ДФЗ. Разследвания на Биволъ разкриха, че с проекти за къщи за гости са свързани ДПС кадъра Атидже Аиева-Вели, формалният лидер на пратията Мустафа Карадайъ, вече подсъдимият екс. зам. Министър от ГЕРБ Александър Манолев, бившият зам. директор на НСС и ДАНС Иван Драшков, бившият депутат от ГЕРБ Димитър Гамишев и други заслужили герои на нашето време.

Въпреки че не липсват скандални случаи, в които къщи за гости се превръщат в частни имения за „новия елит“, през юли 2019 г. Министерството на земеделието наложи 100% корекция само на 15 проекта. В тази бройка не влиза казусът с „имението“ и минералния басейн на бившия зам. министър Александър Манолев, където нарушенията са констатирани от прокуратурата, а не от МЗХ.

Сред проектите обаче е този на Силвия Зорова – дъщеря на сочения за олигарх Димитър Зоров.  Момичето се прочу, след като причини пътен инцидент, при който пострадаха двама работници на столичната чистота. Впоследствие единият от пострадалите почина.

Димитър Зоров е съосновател и управител на мандра „Пършевица“ и председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България. Зоров е сочен за много близък до предшественика на министър Десислава Танева – Румен Порожанов, който се прости с поста си след разследване на Биволъ, че е скрил от КПКОНПИ имотни сделки на съпругата си. Въпреки сериозната му позиция в обществото, МЗХ не акцентира върху санкцията над семейство Зорови.

В официална кореспонденция ДФ „Земеделие“ съобщава, че с ЕТ ,,Силвия Зорова” е сключен договор през септември 2014 г. по мярка 311 “Разнообразяване към неземеделски дейности” от ПРСР 2007-2013 г. с предмет „Реконструкция на съществуваща сграда/хотел със заведение за хранене в хотел за селски туризъм и закупуване на необходимото обзавеждане“ в с. Миланово, общ. Своге, обл. София област. По този проект изпълнител се явява фирмата ББК ООД . Там партньор е синът на Вилхелм Краус – Антон. Той се прочу като отличен преговарящ, когато групата на „Наглите“ похити брат му Михаил през 2007 г. По късно синът на бившият транспортен министър от правителството на Иван Костов стана неизменна част от светската хроника, покрай драматичните си връзки си с различни красавици. Това явно обаче не му пречи да се занимава и с дейности по европейски проекти.

Хотелът за селски туризъм на Силвия Зорова е построен на фамилен терен, собственост на Димитър Зоров, съпругата му Марияна и дъщерята Силвия. Те тримата отстъпват право за строеж на фирмата на Силвия. Което означава, че цялата фамилия е била наясно какво прави.

Обектът e проверяван за извършените дейности, преди плащането. При инспекцията, извършена през октомври 2015 г., е установено, че дейностите са изпълнени съгласно одобрените в бизнес плана. Общият размер на изплатената субсидия е 391 159 лв. В хода на проверките от 2019 г., инициирани след серия публикации на Биволъ в рубриката „Къщи за тъщи“, проектът на ЕТ „Силвия Зорова“ е инспектиран отново. Тогава той все още е в период на мониторинг. Проверяващите констатират, че заложените в бизнес плана приходи са изпълнени в размер на 63,75%.

Трябва обаче да се направи уговорката, че още преди да бъде финансиран, обектът е действащ хотел. Неговите финансови резултата са „титаничен успех“ на фона на тези от къщите за гости, които никога не са били отдавани под наем в мониторинговия си период. При проекта на тъщата на Янаки Червняков и свързаната с Александър Манолев къща за гости трудно биха могли да се представят подобни постъпления. Проектът на Цеца Петрова Кръстева е извън периода на мониторинг и МЗХ няма как да му наложи санкция. Прокуратурата пък упорито отказва да се самосезира по казуса.

В проекта на Зортова е заложено разкриването на 10 работни места. От ДФЗ правят констатации за „неизпълнение на задължението за създаването на работни места“. В резултат на това е наложена финансова корекция в размер на 100% от получената субсидия. Във Фонда са получени няколко възражения от бенефициара, като включително е заведено дело от негова страна срещу ДФ „Земеделие“. Справка в съдбините регистри сочи, че Зорова атакува и правилата за определяне на размера на подлежащата на възстановяване безвъзмездна финансова помощ при установени нарушения на чл. 27, ал. 6 и 7 от Закона за подпомагане на земеделските производители по мерки от Програмата за развитие на селските райони 2007 – 2013 г., издадени от Държавен фонд „Земеделие“. За сега тя няма успех на първите две инстанции.

Санкцията, наложена на семейството Зорови, може да бъде разтълкувана и като шумен шамар за политическите им покровители. От фаворит на ГЕРБ за програмите на МЗХ, фамилията се превърна в обект на санкция. Този случай обаче се превръща в част от очертаваща се тенденция, започнала с делото срещу екс. зам. министъра Манолев.

В руслото на “Дриймтийма”

Има и други примери за наказателни производства срещу бенефициари. Миглена Янева, управител на”Хрими як” ООД е сред тях. Тя в обвинена, че е източила евросредства в размер на 371 520 хиляди лева, които са обемът на субсидията, с която е финансиран нейния проект – къща за гости. Строителните работи са извършени от пловдивската компания Стройпроект Узунов ООД . Консултантският договор за проекта пък е сключен с “Фара консулт” ООД, която видно от регистрите на Биволъ е мастит консултант, спечелил 18 обществени поръчки за консултантска дейност и надзор. Тяхната стойност е над 2 195 000 лв.

Любопитна подробност е, че във “Фара консулт” ООД 25% от капитала се Държат от фалиралата Корпоративна търговска банка. Компанията, която основно консултира и проектира по инициативи с европари печели обществени поръчки межди 2008 и 2016 г.

Въпреки респектиращия консултант “Фара консулт”, Миглена Янева е привлечена като обвиняема от Окръжна прокуратура – Пловдив. Според държавното обвинение 58-годишната жена е кандидатствала за финансиране през програмата за изграждане на къща със самостоятелни стаи за гости -“АСТИ”. Вместо да реализира проекта обаче, тя построила имота в Батак, взела парите и си използвала къщата изцяло за лична вила. Както вече стана ясно, подобна практика е по-скоро правило, отколкото изключение.

От ДФ „Земеделие” уточниха за Биволъ, че са предоставил цялата документация по проекта на Янева на компетентните органи. Между ДФ „Земеделие“ и „ХРИМИ ЯК“ ООД е сключен договор от 28.01.2011 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка 312 „Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия“ от ПРСР 2007-2013 г. с предмет „Къща със самостоятелни стаи за гости –„АСТИ“. Заявката за окончателно плащане е подадена през октомври 2012 г. След извършен риск анализ съгласно акредитираните процедури, заявката за окончателно плащане е избрана за посещение на място. Обектът е инспектиран от служители на ДФ „Земеделие“ през месец ноември 2012 г. Те установяват, че дейностите са изпълнени съгласно одобрените проекти и на бенефициqра окончателно са изплатени 371 520 лв. през декември 2012 г. От ДФЗ съобщават, че проектът е бил в период на мониторинг до 28.01.2016 г., но не е попадал в извадката за проверка на място след плащане.

През 2020 г. обаче прокуратурата изненадващо повдига обвинение на Янева за представени фалшиви сведения, с които е подвела ДФ „Земеделие“ –  Областна дирекция „Земеделие“- гр. Пазарджик и Дирекция „Оторизация на плащанията по прилагане на мерките за развитие на селските райони“ – Пловдив, за да получи пари и е ощетила бюджета. Според разследващите обвиняемата не е развивала туристическа дейност, какъвто ангажимент е поела, след като е била финансирана. В къщата за гости не са били разкривани работни места нито са били назначавани 7-те служители, на които е трябвало да бъде осигурена трудова заетост. Къщата е била използвана за личните нужда на Миглена Янева, твърди окръжната прокуратура в Пловдив.

Коя обаче е Миглена Янева? Тя е съпруга на Ясен Янев – дългогодишен директор на МБАЛ Хасково. Той управлява лечебното заведение през периода 1994-1999 и от 2002 – 2005. При неговото управление болницата натрупва едни от най-големите дългове. Публикация на „Банкеръ“ от 2002 г.  разказва, че уличеният във финансови нарушения ексдиректор на Хасковската областна болница д-р Ясен Янев ще я ръководи отново, но като член на борда ѝ и в качеството си на заместник-кмет по здравеопазването. До края на 1999 година Янев е директор на болницата, а става общински съветник с листата на ДПС, след което и заместник-кмет на града.

Сметната палата установява извършване на финансови нарушения в Хасковската областна болница, докато Янев е нейн директор през 1998 г. Това обаче не е пречка той да оглави за втори път лечебното заведение. През 2005 г. е избран за депутат, но вече от НДСВ. . Не можем да пропуснем факта, че Янев е част от Комисията за борба с корупцията в Народното събрание. Участва и във временната комисия по случая „Куйович“. През август 2008 г. е назначен за зам. министър на труда и социалната политика. След изтичането на мандата му, Янев работи в Медицински център –Хипократ 2000 , където притежава дял, първоначално около 1/3, по-късно 50%. Изглежда, че бурната политическа кариера вече е зад гърба му.

През април 2011 г. медикът оглавява първата частна болница в Хасково – „Хигия“. През 2018 г. обаче се забърква в нов скандал. Тогава общинската комисия го класира за директор на бивша поликлиника в града. Част от опозиционните общински съветници негодуват срещу решението, защото д-р Янев е собственик на дял в частно лечебно заведение, което е конкурентно на общинската Първа поликлиника. За капак при избора на Янев е констатиран и конфликт на интереси. Секретарят на комисията провел събеседването е д-р Лилия Консулова. Тя е съдружник в Амбулаторна групова практика за първична медицинска помощ „Рея“ с Миглена Янева – съпруга на д-р Янев. Същата онази Миглена Янева с къщата за гости. През 2019 г. КПКОНПИ се произнася, че д-р Лилия Консулова е в конфликт на интереси при избора на Янев за директор на общинската поликлиника и ѝ налага санкция от над 10 000 лв. Впоследствие Административният съд в Хасково потвърждава санкцията на КПКОНПИ.

Д-р Лиляна Консулова в периода 2015-2019 е общински съветник от групата на ГЕРБ в общинския съвет Хасково и председател на комисията по здравеопазване. Освен това тя е майка на Евгени Консулов зам. кмет на общината и бизнес партньор и приятел на Делян Добрев – областен лидер на ГЕРБ Хасково.

Биволъ разкри подробно тези обвързаности, свързани с масивно усвояване на обществени поръчки в строителството за над 100 млн. лева. Разкрития, които предизвикаха скандала “Кумгейт”, а самия Делян Добрев определи обръчите от свързани с него лица като “Дриймтийм” в управлението на Хасково.

И така, д-р Миглена Янева е съдружник с д-р Консулова. Тя пък е майка на кума и бивш съдружник на Делян Добрев – Евгени Консулов. Това е поредното потвърждение, че ДФЗ финансира проектите за къщи за гости на неслучайни бенефициари.

От друга страна държавното обвинение показва явна избирателност при работата си. То разследва казуса на Янева и ѝ повдига обвинение, но при равни условия не разследва тъщата на Янаки Червеняков или много други бенефициари, които използват къщи за гости, построени с европейски пари, като свои лични имения.

Припомняме, че предходният главен прокурор на Р България Сотир Цацаров разпореди през април 2019 г. проверки на всички 746 проекти за къщи за гости, финансирани по ПРСР 2007-2013. От ДФ „Земеделие” съобщават, че са предоставил цялата документация на компетентните органи. Последните обаче до тук явно са констатирали нередности само при проекта на д-р Миглена Янева. Многобройните къщи за гости, които се свързват с роднините на председателя на  ДПС Мустафа Карадайъ в с. Борино по никакъв начин не са привлекли вниманието на разследващите. Те са с изтекъл мониторинг през 2015, 2016 и 2017 г., което означава, че са извън правомощията на ДФЗ. Ако съществуват нарушения при тях, те могат да бъдат констатирани само от прокуратурата. Каква е консултантската схема при тези обекти ще ви разкажем в следваща публикация от рубриката „къщи за тъщи“.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

This post is also available in: English

Вижте също / Read Also