Партиди от същата марка са обявени за опасни и изтеглени от употреба в Дубай

Отровни ли са дезинфектантите дошли с фурмите от ОАЕ?

Препаратите трябва да бъдат спешно проверени за съдържание на метанол
Екип на Биволъ

Дезинфектантите, които пристигнаха в България от ОАЕ заедно със скандалните фурми по “бартера” на Пеевски, може да се окажат силно отровни и опасни за човешкото здраве. Пратката пристигна на 13.04. с два самолета на националния превозвач “България Ер”. Тя бе съпътствана лично от Министъра на икономиката Емил Караниколов и бе оповестена по централните медии с гръмък правителствен ПР, като голяма “хуманитарна помощ”. Биволъ разкри обаче, че срещу 32 т. висококачествени хранителни продукти – основно месни и млечни, сме получили обратно основно 12 т фурми и символичните около 3 т медицински атрибути, като дезинфектанти, маски, ръкавици и др.  Скандалът около несъответствената размяна стана известен като #Фурмигейт. /виж тук/

Хуманитарна помощ или опасна отрова?

Проследявайки темата стана ясно, че големи партиди от същата марка препарати, която са дарени от арабски фирми, са официално обявени от тамошните власти за негодни и неотговарящи на здравните изисквания. Те са квалифицирани от правителството на ОАЕ като опасни за човешкото здраве и дори отровни. Поради това дезинфектантите са били иззети от търговската мрежа и употребата им е забранена в държавата.

В началото на април 2020 г. водещи медии в ОАЕ, сред които телевизията Ал Арабия съобщават, че здравните власти са изследвали и изтеглили от пазара няколко дезинфектанта за ръце заради съдържание на метанол. За това има и официално съобщение в сайта на градската здравна инспекция на Дубай. В състава на препаратите е открит крайно опасният за здравето метилов алкохол. Веществото се съдържа в шест продукта, сред които са LULU Hand Sanitizer – 500ml и LULU Hand Sanitizer – 250ML. Точно същите дезинфектанти, които са дошли от ОАЕ на 13 април с пратката фурми и маски, придружавана от министъра на икономиката, установи Биволъ.

Здравните власти в арабската държава предупреждават, че метанолът е “високотоксична, опасна субстанция, причиняваща главоболие, раздразнение на кожата и дихателната система, дори слепота и тежки случаи на отравяне”.

Бутилките с 250 и 500 мл. дезинфектант бяха заснети от бТВ и от наш репортер в склада на БЧК в с. Долни Лозен, където бяха доставени с машини на “Противопожарна защита”. Те са в разпореждане на Националния логистично-координационен център, структура ъздадена на 15 март т.г., за да се “подпомогнат усилията по получаване, поръчване, разпределение и приоритизиране” на защитни материали – – маски, ръкавици и облекла.

Гел от супермаркета

На бутилките личи бренда LuLu. Това е голяма верига супермаркети в ОАЕ с индийска собственост. Тя комерсиализира и продукти под тази своя марка. Конкретният дезинфекциращ гел е произведен от дубайската компания Ziva West Wipes. Проверка в сайта за онлайн пазаруване на LuLu показва, че именно този продукт с нейния бренд не се продава.

От датата на една от бутилките с 250 мл. гел става ясно, че тя е произведена преди забраната в Дубай – през март 2020 г.

Това означава, че здравните власти в България трябва да проверят всички бутилки с дезинфектант, получени в рамките на фамозния бартер на 32 тона българско агнешко и млечни продукти, организиран от Министерството на земеделието и осъществен от фирма на Делян Пеевски и близката до властта “Градус”.

15 тона медицински консумативи се стопиха до 500 кг.

Сделката с ОАЕ беше похвалена на един от сутрешните брифинги на НОЩ лично от ген. Мутафчийски.

“Две фирми – “Градус” и “Интръст”, са направили много сериозна сделка с Обединените арабски емирства. Става въпроса за размяна на 32 тона храни с ОАЕ, срещу което сме получили 15 тона медицински консумативи. Транспортът е поет от фирмите, а държавата не е платила нищо. Тази помощ е голяма, защото става въпрос за предпазни средства – маски, ръкавици и облекла” – каза той във вторник, 14 април в Министерски съвет.

Още на следващия ден Биволъ опроверга това и разкри, че вместо 15 тона “медицински консумативи”, сме получили предимно… фурми, които няма как да са “медицински консумативи”.

Дезинфектантът, който се продава в супермаркетите, също не е “медицински консуматив”. Продуктите за дезинфекция, които се използват в болниците, трябва да са сертифицирани и одобрени за употреба в медицинска среда. Случаят с ширпотребата на LuLu определено не е такъв.

От БЧК съобщиха, че са получили 3 970 бутилки гел от половин литър и 1 824 бутилки от 250 милилитра от продукцията на LuLu. Лесно е да се сметне, че това прави около 2,5 тона бруто тегло. Като се добавят и 12 тона фурми, от 15-те тона остават 500 кг. Горе-долу такова е реалното тегло на “сериозната сделка” с “медицински консумативи” от Абу-Даби, съдържаща 80 000 броя маски, 49 000 броя ръкавици и 32 000 калцуни.

Вчера в коментар за бТВ министърът на икономиката Емил Караниколов потвърди казаното и пред Биволъ, че фурмите ще бъдат раздадени на социално слабите. Той призова да не се броят фурмите, а да се погледне по-нашироко на подобряващите се търговски отношения с Емирствата.

Въпреки това държавна комисия с представители на Агенция “Митници”, БЧК и Министерство на здравеопазването вчера извръши преброяване на фурмите, дезинфектантите, маските и калцуните, като резултатите се очакват в началото на другата седмица.

От Агенция Митници все още не са отговорили на въпросите на Биволъ, зададени на 13 април, относно изнесените за Абу-Даби количества и видове храни и внесените оттам количества и видове медицински консумативи, дезинфектанти и фурми.

Репортер на Биволъ поиска официално мостра от съмнителните дезинфектанти, с цел да направим независима журналистическа експертиза на съдържанието и да разберем дали то е безопасно за здравето на хората. Такава ни бе отказана, дори в размер на една бутилка от пратката. От БЧК заявиха, че собствеността се води на името на Министерството на икономиката и трябва да се изиска специално писмено разрешение, защото такава била волята на дарителя.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

This post is also available in: English

Вижте също / Read Also