Съвместно разследване на Биволъ и Инициатива „Зелени Закони“.

Ревизоро дискретно изключил имот на Диневи в Св. Влас от Натура 2000 след като те го застроили

Имот от скандална държавна заменка в гората над Св. Влас, собственост на братя Диневи, вече се застроява с ваканционно селище. За да не пречи на строителните дейности, само преди месец и половина МОСВ е изключило част от точно този имот от защитената зона по “Натура 2000” BG0001004 „Емине – Иракли“ – установи проверка на Биволъ. Но още преди това скандално узаконяване там са изникнали на груб строеж осем ваканционни къщи от бъдещото екоселище “Венид Еко Вилидж”.

Строителството е в боровата гора над Св. Влас, която е изсечена. Това е поредният строителен скандал на българското Черноморие, след като стана известно, че край “Алепу” са изникнали три етажа от хотел, замаскирани по документи като подпорна стена на свлачище.

Проверка на Биволъ и “Зелени Закони” установи, че става дума за терен от заменките, признати от ЕК за схема за държавна помощ. През 2019 г. държавата е оценила размера на помощта на 1 128 980 лв. Сега обаче тя не може да открие бившия собственик, за да си ги прибере. А още през 2008 г. той е успял да продаде терена с огромна печалба.

От заменката до незащитена зона “Диневи”

Историята на имота е показателна за механизма на разграбване и унищожаване на зелените ресурси на България, в който дейно участие вземат властите и конкретно екоминистерството, призвано да ги опазва.

Имотът с кадастрален номер 11538.15.156 е обект на заменка през 2007 г. Тогава фирмата “Маркетинг В”, свързана с бизнесмена Борислав Гигов, заменя свои 540 декара гори в Миджур, Белоградчик, Говежда и Чупрене срещу 52 декара в Свети Влас, собственост на държавата. Дотогава имотът се е водел “Дървопроизводителна гора”

Въпреки анекс към договора за заменката, че статутът на терена не може да се променя, той е сменен още същата година.

Месец след заменката е вписан анекс към договора, според който новият собственик няма право да променя предназначението му, освен по Чл. 14 от Закона за горите. Това изобщо не пречи още в края на същата година, на на 6 декември 2007 имотът да бъде изключен от горския фонд.

Междувременно заменената гора сменя собственика си веднага. Две седмици след заменката тя е продадена от “Маркетинг В” на “Белведере резорт” ООД, която е дъщерна на “Маркетинг В”. 30% в “Белведере резорт” държи лично Борислав Гигов.

Веднага след покупката “Белведере резорт” инициира процедура по екологична оценка на ПУП-ПРЗ за жилищно застрояване на имота, която завършва с положително становище на РИОСВ БС-218-ЕО/2007. А на 6 декември 2007 имотът е изключен от горския фонд въпреки уж забраната вписана в договора за заменка.

Вече готовият за строителство имот е продаден на 24.07.2008 от Белведере резорт на фирмата “Венид ООД” за скромните 3,4 милиона лева.

След като подготвя заменката за строителство, фирмата Белведере печели добри пари от него.

 

След тази сделка следва затишие от няколко години, вероятно свързано с настъпилата финансова криза. Но през 2019 г. Венид ООД активира плановете си за екоселище и получава 9 разрешения за строителство за проект “Венид Еко Вилидж” от Община Несебър.

 

В края на 2019 Венид ООД получава 9 разрешителни за строеж.

Диневи не губят време и започват веднага строителството на бъдещото луксозно ваканционно селище, което изниква на груб строеж през зимата на 2020 г.

Компютърен модел на бъдещото селище. Източник: https://www.dineviestates.bg/complexes/venid-eco-village/

Остава обаче един последен проблем. Цели 13,5 декара от имота попадат в защитената зона “Емине – Иракли”, а върху тях вече се строи.

Този проблем е услужливо решен от новия екоминистър Емил Димитров прякор “Ревизоро” в проект на заповед от 24 април 2020 г., пуснат за обществено обсъждане. Възможно е  също решението да идва от неговия заместник Начев, който има ресор “Натура 2000”. Ако номерът мине, всички екопречки пред строежа на екоселището на Диневи ще отпаднат.

Така въпреки, че точно на тези 13 декара вече се строи в нарушение на няколко закона, вместо да санкционира нарушението, МОСВ пробва да урегулира нещата в полза на Диневи, като просто очертава имота им извън защитената зона.

Как държавата ще плати милиони, за да спечелят братя Диневи петнадесет

Селището на братя Диневи ще е с РЗП 11 400 кв.м. и от страницата на проект може да бъде видян тук. Имотите се продават от 1300 евро на кв. м. При пълна реализация на имотите те ще донесат на инвеститорите към 15 милиона евро.

Тъй като заменката е призната от ЕК за част от схема за държавна помощ, държавата ще си я търси от бившия собственик “Маркетинг В”. По информация на Медиапул успехите в това направление са мижави. МЗХГ не е успяло да открие “Маркетинг В”, за да ѝ връчи акта за помощта, оценена на 1 128 980 лева. А ако “Маркетинг В” не плати, държавата ще трябва да плати на ЕС несъбраната помощ.

Въпреки проактивната дейност на държавата в лицето на МОСВ, за да узакони напълно отхапаните от горския фонд декари, остава мистерия кога и как е направена оценка за съвместимост с “Натура 2000” на инвестиционното намерение. Ако такава няма, това представлява нарушение на ЗБР и чл. 6.3 от Директивата за хабитатите. И вещае нови глоби от ЕС, които пак ще бъдат платени от държавата.

И пунта-мара оценки на заменки

Цената от 3,4 милиона лева платена от Диневи за този имот показва също от МЗХГ са прикривани реалните щети от заменките. По оценките на “Агролеспоект” този имот имал пазарна цена от 1,26 милиона лева. Явно оценителите са изпуснали да отчетат сделката със самия него за 3,4 милиона или три пъти повече, макар че твърдят че са отчитали цените от 2007 до 2009 година.

Обновено на 22.07.2020 г. с декларация от “Диневи Груп”, получена на редакционния ни имейл.

Декларация от „Диневи Груп“
Спазваме закона и ще съдим клеветниците

В материал от 6 юни 2020 г. в сайта Бивол бе публикуван материал, свързан с „Диневи Груп“ – https://bivol.bg/revizoro-dinevi-sv-vlas.html – в който по недопустим начин името на компанията ни се намесва в скандални държавни заменки, незаконно строителство, ощетяване на държавата и т.н. Уважението към истината изисква да поясним.

През 2020 г. „Диневи груп“ започна строителство на екоселище в землището на гр. Свети Влас. Теренът, на който строим е закупен от нас през 2008 г. от частната фирма „Белведере Резорт“ при перфектно спазване на закона, без никакви заменки и изцяло на пазарни цени.

Купили сме терена с утвърден от РИОСВ-Бургас ПУП-ПРЗ. Тоест, държавата е позволила жилищно застрояване на парцела, преди да бъде закупен от нас, а РИОСВ в свое становище е потвърдила, че той не попада в защитена зона. В този смисъл, въпросите дали теренът е придобит чрез заменки, трябва да се насочат към предишния собственик, а не към нас. Ние сме спазили перфектно закона и това е вън от съмнение – при всяка покупка на имот адвокатите ни гледат „под лупа“ всеки документ.

Имаме становище от РИОСВ-Бургас, че теренът не попада в защитена зона. Община Несебър ни е предоставила изискваните от закона разрешения за строителство на екоселището, което стартирахме тази година.

Що се отнася до твърдението, че 13,5 дка от закупения терен попадат в защитена зона „Емине – Иракли“ – за това прочетохме от пресата днес. И това е абсолютно невъзможно с оглед на факта, че разполагаме с конкретни документи, оборващи тази теза.

В 30-годишната си фирмена история „Диневи груп“ винаги е спазвала изискванията на съществуващата нормативна база. Припомняме, че всички наши обекти са построени на частни земи, закупени на пазарни цени при спазване на съществуващата нормативна база и извън защитени зони. Нямаме заменки на земи, нямаме обществени поръчки, нито сме закупували на безценица държавно имущество.

Пазим доброто си име и заради това в момента юристите ни внимателно анализират всичко казано и написано по наш адрес. Категорично ще съдим всеки, отправил клевети, обидни квалификации, неверни твърдения и внушения, които ощетяват бизнеса ни и доброто ни име.

7 юни 2020 г.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

Вижте също / Read Also