“Генкойнът” на Гинка не е шега

Върбакова е съсобственик в компания с предмет на дейност "електронни валути" от септември 2017 г.
Екип на Биволъ

В юбилейния брой 24 на Прас-Прес излезе хумористична статия от главния редактор на Биволъ Атанас Чобанов озаглавена “Основи на Гинкономиката”, в която се говори за криптовалутата генкойн, въведена от Гинка, след като купува ЧЕЗ.

Това, което не е шега, а чиста истина е, че на 25.08.2017 Калина Камбанова регистрира фирмата “Генкоин България” ООД с предмет на дейност, който включва буквално следното:

“създаване на решения и услуги за електронна търговия и електронни валути”

Gencoin Bulgaria е учредена на 25 август 2017

Седмица по-късно, на 1 септември 2017 е учредена и фирмата “Генкоин” ООД, в която 24% от капитала има “Генкоин България”. Мажоритарният дял от 76% е на “Инерком” ЕООД, еднолична собственост на Гинка Върбакова, а вече и собственик на “ЧЕЗ България”. Управител на новата фирма става съпругът на Гинка – Славчо Върбаков.

Вече след учредяването на “Генкоин” ООД, в оригиналната фирма на Камбанова “Генкоин България” влизат като съсобственици двама кипърски граждани: Панайотис Тамвакидис и Николаос Хараламбос.

“Генкоин” ООД също има за предмет на дейност “електронни валути”, а учредителният акт е на английски. В него  е изписано и наименование на фирмата на латиница GENCOIN Ltd.

Gencoin Ltd. е учредена на 1 септември 2017 с мажоритарен собственик Инерком на Гинка Върбакова

Gencoin съвпада с името на криптовалутата в сериала “Стартъп” (Startup). Домейнът gencoin.com е регистриран още през 1985 г., а сега е собственост на Sony Pictures Entertainment, показа справка на Биволъ. Той пренасочва към сайта gencoin.io, който е рекламен сайт на сериала “Стартъп”.

Ако Гинка Върбакова все пак е решила да лансира своя криптовалута, името на компанията е грешен ход и се нуждае от корекция. Гинкоин (gincoin) за съжаление също не е свободна марка в света на криптовалутите, но Гинкакоин (ginkacoin) засега е на разположение.

Читатели на Биволъ отбелязаха, че ако човек притежава електроразпределителна компания не е трудно да си организира евтино копаене на криптовалути, като разпределя цената на тока върху крайните потребители. Разбира се, това няма как да остане дълго време скрито-покрито, но изкушението е налице.

Заглавна снимка: Скрийншот от сайта Gencoin.com © Sony Pictures Entertainment 

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

This post is also available in: English

Вижте също / Read Also