Wikileaks: България обмисля строителството на алтернативна рафинерия

Екип на Биволъ

putin_gaz

Прозрачност, елиминиране на посредниците, разнообразяване на енергийните източници, развиване на възобновяемите източници на енергия и енергийната ефективност – това са четирите послания на САЩ към България в разгара на газовата криза през зимата на 2009 г. Те са прецизирани от посланик Макълдауни в поверителна грама изпратена до Държавния департамент и озаглавена “България се самоизмъква от енергийната дупка” [09SOFIA15] (Превод на български). 

От грамата става ясно, че посланикът е обсъждал тези теми с български официални лица. В опциите за диверсификация е включено изграждането на втора, средна по размери рафинерия, която да конкурира “Лукойл” и на второ газово хранилище. Американците са предложили техническа помощ и включване на американски фирми в проекта.

От текста не става ясно кой от българските политици и/или експерти е говорил за строителството на втора рафинерия, на какво ниво и колко детайлно е обсъждан този въпрос.

Енергийният сектор в България е характеризиран като “мътно блато”. Посланик Макълдауни смята, че спирането на газа от Русия дава шанс на България да се отърси от близо 100% зависимост от руските енергийни доставки и да се освободи от “свързани с Русия приближени лица и паразити, които се хранят от наеми”. Макълдауни предупреждава, че руските интереси и посредниците ще окажат съпротива, но “все пак се отваря една възможност”.

Коментар на Биволъ: Проблемите в енергийния сектор са честа тема в американските дипломатически доклади изтекли в Уикилийкс. В около 5% от 251 287 документа се среща ключовата дума ENRG. В докладите изпратени от София тази ключова дума се среща в повече от 10% от грамите. Анализите на посланиците са твърде подробни, а заглавията цветисти: Мръсна енергия: корупция и липса на прозрачност измъчват българския енергиен секторЖадна за страсти България в леглото с мускулестата двойка на Газпром и Лукойл.

От цитираната грама на посланик Макълдауни се разбира, че целите на САЩ в България са мащабни, но “реална промяна на начина, по който България извършва всичко в енергийния сектор” очевидно не е постигната повече от две години след газовата криза. 

Любопитно е, че темата за строителството на втора рафинерия не се обсъжда изобщо в българското публично пространство, но беше отхвърлена в руската преса преди няколко дни със странния аргумент, че “Лукойл” произвежда повече, отколкото реализира на вътрешния български пазар.

Този аргумент може и да има икономическа обосновка, но темата за енергийната зависимост на страната е преди всичко политическа и съотнесена към националната сигурност, както показаха бързо забравеното спиране на руския газ през 2009 г. и текущата криза с лиценза на “Лукойл”.

Уикилийкс разкри, че руската енергийна политика спрямо България и други страни се свежда до груб шантаж и заплахи за спиране на енергийните доставки. Конкретно за България това става ясно от оплакванията пред американските посланици на двама български премиери: Сергей Станишев през 2006 г. [06SOFIA565] и Бойко Борисов през 2009. [09SOFIA561].

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

Вижте също / Read Also