Случаят с кражбата на 22 милиона евро от Румъния със съучастието на ПИБ е пред развръзка

Очаквайте нови доказателства в мащабно паралелно разследване в България, Румъния и Унгария
Екип на Биволъ

Румънската агенция APIA запорира сметки на ПИБ за 44 млн. лева. Толкова са платили румънците на фантомна българска фирма, за да достави храни за бедните – брашно и олио по европейска програма. ПИБ е гарант по сделата и румънците искат да си приберат парите.

pib-zapor

Доставки обаче няма, парите изчезват в офшорни фирми, а румънската прокуратура и ОЛАФ започват да разследва. Преди година бяха арестувани бившите шефове на APIA, наредили преводите на парите. В обвинителния акт на румънската антикорупционна прокуратура черно на бяло е записано, че кражбата е станала с помощ от банката.

 

cadrul-fibank

ПИБ веднага разпространи съобщение, че сама е подала сигнал до ДАНС, прокуратурата и ОЛАФ за тази злоупотреба през януари 2013 г. Но фактите показват, че това е ход за отвличане на вниманието в стил

“Крадецът вика дръжте крадеца”

Първо: не става ясно как е възможно банката да издаде гаранции за 33 милиона евро на… един клошар – Валери Милорадов Петров. Той самият твърди пред камерата на Биволъ, че е бил само подставено лице, а банката е държала печата на фирмата му, където той ходил да подписва документи. С каква цел банката държи неговия печат? Значи ли това, че документите за търга са изцяло под контрола на ПИБ?

 

Милорадов дори отиде с наш репортер да поиска достъп до сметките си, но такъв му беше отказан. Защо, след като той е законен собственик на фирмата по документи, ПИБ му отказва достъп дори след разпореждане на БНБ? Дали за да не се види пътя на парите от сметките на фирмата?

Второ: защо в продължение на месеци банката сама не е потърсила къде са отишли парите? Известно е, че парите са преведени в средата на октомври 2012 в Bank of Cyprus, а в края на годината доставки не е имало. Самата APIA е започнала настойчиво да търси или стоката, или гаранциите от банката, като е сезирала компетентните органи за измамата. ПИБ има клон в Кипър и най-нормалното нещо е да се поинтересува какво става с парите на нейния клиент. Въпросът е резонен и идва от Иван Танев, който е считан за едно от главните действащи лица в казуса APIA. Танев отрича съпричастност към кражбата на милионите и изложи своята гледна точка в обширно интервю за нашия сайт и Rise Romania.

 

 

Изглежда осветяването на подставените лица в аферата, която разследваме вече година и половина, силно е притеснило някого. Репортерът на Биволъ Димитър Стоянов, който засне изповедта на Валери Петров беше преследван и домът му беше посетен от неизвестни лица. След това наемници на Делян Пеевски от Канал 3 се вдигнаха чак до Париж, за да притесняват главния редактор на Биволъ Атанас Чобанов. Забележително беше заявлението на директорка от Канал 3, която обясни в ефира на bTV, че те разследвали журналистите на Биволъ, защото журналистите на Биволъ разследвали някоя си Стефка Стоева.

Всъщност, Стефка Стоева е едно от подставените лица, цитирани в документите на румънската прокуратура. Твърди се, че именно тя е подменила сметката на Ви Ем Корпорейшън със сметка в Bank of Cyprus. Така на практика наемниците на Пеевски – основен кредитополучател в ПИБ и гарант за безнаказаност на собствениците Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, признаха, че са активирани именно заради това конкретно разследване. 

Натискът и заплахите винаги са действали с обратен знак, като допълнителна мотивация за нашия екип. Продължихме работа по ключовата румънска афера и заедно с партньорите си от OCCRP стигнахме до данни, които доказват, че ПИБ има документирани контакти със субектите по пътя на откраднатите пари

Кой е получил парите? Къде, колко и за какво е харчил ще прочетете в мащабно паралелно разследване на Биволъ и сайтовете Rise Romania и Atlastzo Hungary.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

This post is also available in: English

Вижте също / Read Also